Jak uspokoić psa w czasie burzy?

lightning in open field

Uspokojenie psa w czasie burzy może być trudne, ale jest to możliwe. Na początek ważne jest, aby mieć na uwadze fizyczne i psychiczne potrzeby pupila. Fizycznie daj mu dużo pieszczot i zapewnij schronienie – nawet jeśli Twój pupil nigdy nie przeszedł szkolenia antystresowego, głaskanie go i karmienie smacznymi przekąskami w trakcie burzy pozwoli mu się uspokoić. Jeśli Twój pies lubi spać pod kocem lub w łóżku z Tobą, oferuj mu taką opcję – bardzo prawdopodobne jest, że skorzysta z twojej propozycji.

Możesz również wyłączyć telewizor i radio, aby usunąć hałasy związane z burzą. Warto też dać swojemu psu jakieś ulubione, ukojone przedmioty do trzymania – może to być ulubiona maskotka lub jakiś kocyk. Możesz także trzymać go blisko siebie lub głaskać go po grzywce – psy czują się bezpieczniejsze, jeśli siedzą obok opiekuna. Ważne jest, aby nie podawać mu łatwego dostępu do zabawek lub innych przedmiotów w tym czasie – mogłoby to sprawić, że pies będzie stał się rozbrykany i niezdyscyplinowany. Możesz także włączyć muzykę lub radio, aby zagłuszyć dźwięki burzy – jednak upewnij się, że głośność jest ustawiona na poziomie odpowiednim do uspokojenia Twojego pupila. Pamiętaj również o tym, aby pochwalić swojego psa za każdym razem, gdy ten spokojnie reaguje na burzę – to może ułatwić mu przejście przez trudne chwile i pomoże w budowaniu ich poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli twój pies ma szczególny problem z burzą, skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą zwierząt w celu dostosowania planu dla twojego pupila. Może być to tak proste jak stworzenie miejsca do ukrycia, gdzie pies może czuć się bezpiecznie i komfortowo w czasie burzy. Należy również upewnić się, że pokój, w którym przebywa pies, jest ciemny i cichy – sprzyja to spokojnej reakcji na hałasy burzy.