Łowcy Burz – Prognoza Konwekcyjna na wieczór oraz noc 07.08/08.08

Do naszego kraju zaczęła napływać znacznie cieplejsza masa powietrza. Ponadto znajdujemy się w zasięgu oddziaływania niżu który powoli będzie przemieszczał się znad Szkocji w kierunku Skandynawii. W nocy prognozuje się powstanie ośrodka niżowego nad północną Polską.

Dziś na terenie Wielkopolski prognozuje się wzrost wartości CAPE do 600-1000 J/Kg. To w połączeniu z umiarkowanym przepływem powietrza czy wysoką zawartością wilgoci w troposferze da nam rozwój lokalnie gwałtownych burz. Burze początkowo przybierać będą formę pojedynczych komórek burzowych które z czasem mogą połączyć się w jeden układ burzowy. Niewykluczone, że na terenie Dolnego Śląska dojdzie do rozwoju Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału który przeszedłby także nad południową Wielkopolską. Sytuacja w Wielkopolsce jest bardzo niepewna. Istnieje ryzyko wydania drugiego a nawet trzeciego, najwyższego stopnia zagrożenia na mapie ostrzeżeń lecz jest również możliwość, że burze ograniczą się jedynie do paru komórek burzowych kwalifikujących się na wydanie najwyżej pierwszego stopnia zagrożenia.

Podczas burz należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu do 25-35 mm, silnego wiatru do 80 km/h oraz gradu do 2 cm. Jeśli dojdzie do rozwoju MCS który zaznaczy swoją obecność w Wielkopolsce, należy spodziewać się głównie silnego wiatru do nawet 100 km/h, silnego deszczu do 50 mm oraz gradu do 2-3 cm. Rozwój burz prognozowany jest głównie na godziny wieczorne oraz nocne.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Przewodnik po prognozie konwekcyjnej