Jak powstaje piorun kulisty
Piorun kulisty to niezwykle rzadko spotykane zjawisko. Kształtem i formą przypominać może świetlistą kulę o średnicy kilku do kilkudziesięciu centymetrów.
dobraciastkarnia.pl | smacznaciastkarnia.pl | fajnaciastkarnia.pl | pysznaciastkarnia.pl
Porusza się w rozmaitych kierunkach, wydaje dźwięki. Posiada różne barwy – za najczęściej spotykane uznaje się białą, bladoniebieską oraz żółtą. Występuje najczęściej w trakcie burz, ale nieliczne przypadki sugerują, że widziano ją także gdy pogoda była słoneczna. Największy odnotowany piorun, który został zauważony posiadał średnicę około 1,5 m, natomiast najmniejszy – jedynie 1 cm.
Jak powstaje piorun kulisty nie wiadomo, pomimo wielu przeprowadzonych w tym kierunku badań. Wstępne założenia, które przyjęli eksperci mówią o tym, że piorun kulisty to kula rozgrzanego gazu powstająca w momencie uderzenia pioruna w ziemię unosząc krzem. Atomy krzemu wchodzą w reakcję z tlenem, a charakterystyczny odgłos syczenia i efektowne światło to efekt spalania. Inni badacze uważają, iż piorun kulisty powstaje na skutek utlenienia materiału odparowanego z gleby po piorunie. Badania w tej dziedzinie dalej trwają, a liczni specjaliści nie ustają w dążeniu do ustalenia stanu faktycznego. Są też ludzie nauki obstający przy teorii interpretacji pioruna kulistego jako wyłącznie złudzenia.
Owo zagadnienie niesie ze sobą wiele zagadek i wątpliwości. Faktem jednak pozostanie niebezpieczeństwo jakie może spowodować bliskie zetknięcie z piorunem kulistym. Dlatego też należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. W momencie przebywania w mieszkaniu/pracy koniecznie:
- Zamknij wszystkie okna;
- Posprzątaj z balkonu/tarasu wszystkie elementy, które mogą ulec zniszczeniu (rower, doniczki);
- Wyłącz sprzęt elektroniczny z sieci energetycznej;
- Zachowaj bezpieczną odległość od otwartych okien, drzwi, kominków, umywalek, pieców, wentylatorów.
Kiedy przebywasz na terenie otwartym: - Szukaj bezpiecznego miejsca schronienia (np. sklepu);
- Jeśli nie masz takiej możliwości z powodu intensywności deszczu złącz nogi – pozwoli to na zmniejszenie ryzyka porażenia piorunem;
- Nie stawaj pod drzewami lub innymi wysokimi obiektami.
W trakcie jazdy samochodem: - Zasłoń szyby i nie wychodź;
- Nie dotykaj metalowych elementów (mogą przewodzić prąd);
- Absolutnie unikaj parkowania w pobliżu wysokich obiektów takich jak drzewa, słupy energetyczne, rusztowania.
Podczas górskiej wycieczki: - Jak najszybciej postaraj się opuścić szczyt;
- Znajdź zagłębienie, w którym przeczekasz ten trudny moment;
- Nie dotykaj metalowego stelaża plecaka, jeśli jesteś w jego posiadaniu.