Łowcy Burz – Prognoza Konwekcyjna na dzień 30.08 oraz noc

W niedzielę nasz kraj podzielony będzie na dwie części co wiąże się z obecnością dwóch, skrajnie różnych mas powietrza. Za sprawą wędrówki frontu polarnego może dojść do pojawienia się burz!

Na samym wstępie prognozy pragnę zaznaczyć, że sytuacja jest mocno na pograniczu, wystarczy różnica zaledwie kilkudziesięciu kilometrów aby burze pominęły Wielkopolskę. Prognozę tę należy traktować jako informacje o możliwości wystąpienia silnych zjawisk burzowych, a nie jako gwarancję ich wystąpienia. Minimalna różnica spowoduje, że burz w Wielkopolsce nie uświadczymy.

Warto mieć na uwadze obecną prognozę lecz nie należy traktować jej jako pewnej!

Według nocnych wyliczeń modelu UM, niewykluczone, że burze pojawią się także w Wielkopolsce. Obecne założenie mówi o wystąpieniu w początkowej fazie pojedynczych superkomórek burzowych które mogą zaznaczyć się głównie w południowej części województwa wielkopolskiego. W nieco późniejszym czasie przez wschodnią część województwa może przejść część rozległego, mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS). Jeżeli ww. scenariusz sprawdziłby się, możemy spodziewać się wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru sięgających 100-120 km/h, silnych opadów deszczu oraz opadów gradu do 4 cm. Dodatkowo na południu województwa nie będzie można wykluczyć powstania trąby powietrznej!

Ze względu na sytuację znajdującym się na mocnym pograniczu, zalecamy bieżące śledzenie naszej facebookowej strony oraz aktualnego przebiegu sytuacji na radarach.

Rozwój burz przewidywany jest głównie na godziny popołudniowe.

W razie rozwoju sytuacji, prognoza będzie aktualizowana!