Łowcy Burz – Prognoza konwekcyjna na dzień 20.04

We wtorek wielkopolska ponownie znajdzie się w zasięgu dość chwiejnej polarno-morskiej masie powietrza przez co ponownie możemy spodziewać się rozwoju licznych burz!

W trakcie ważności prognozy dojdzie do wzrostu wartości CAPE do 100-200 J/Kg, kinematyka będzie słaba przez co burze nie powinny organizować się w bardziej rozległe układy burzowe. Już od godzin przedpołudniowych na terenie całej wielkopolski prognozuje się rozwój masowej i fotogenicznej konwekcji. Największy rozwój konwekcji może nastąpić w pasie od Piły przez Poznań po Rawicz, tutaj wydano najwyższy stopień prawdopodobieństwa wystąpienia burz bowiem konwekcja na tym obszarze może być naprawdę liczna. Rozwój konwekcji może przebiegać podobnie na pozostałym obszarze lecz może być jej tam nieco mniej.

W ciągu praktycznie całego dnia należy spodziewać się rozwijającej, fotogenicznej konwekcji z której lokalnie zagrzmi. Burze przybierać będą formę głównie pojedynczych komórek burzowych i niewielkich układów. Podczas nich należy spodziewać się silniejszego wiatru do 70 km/h, deszczu do 10-15 mm oraz punktowo drobnego gradu. Wieczorem konwekcja zacznie zanikać.