FAQ – Najczęściej zadawane pytaniaCzy w miejscowości xyz będzie burza?

W każdej prognozie konwekcyjnej zaznaczam że burza jest zjawiskiem lokalnym. Nie da się przewidzieć gdzie dokładnie przejdą burze natomiast możemy określić na jakim obszarze są one możliwe. Na to zawsze odpowiada prognoza konwekcyjna gdzie na mapie zaznaczony jest obszar możliwości wystąpienia burz o danej sile. W odpowiedzi na to pytanie zalecam zapoznanie się z prognozą konwekcyjną. Polecam również śledzić relację na żywo w przypadku wystąpienia burz która zawsze prowadzona jest na facebookowej stronie Storm Chasers – Czerniejewo.

Nad moją lokalizacją nie przeszły burze mimo iż znajdowała się w obszarze prognozy konwekcyjnej. Czy oznacza to że prognoza się nie sprawdziła?

Burze są zjawiskiem lokalnym i nie zawsze muszą przejść nad twoją lokalizacją. Jeśli burze o prognozowanej sile pojawiły się na obszarze objętym możliwością wystąpienia burz, oznacza to że prognoza się sprawdziła a Twoją lokalizację burze po prostu ominęły. Burze nigdy nie wystąpią na całym obszarze zaznaczonym w prognozie konwekcyjnej.

Czy są jeszcze szanse na burze/w jakich godzinach można spodziewać się burz?

Każda prognoza konwekcyjna posiada zakres ważności. Nie jest on wpisywany losowo. Jeśli burze jeszcze nie przeszły przez obszar objęty w prognozie konwekcyjnej a prognoza nadal jest ważna, oznacza to że szanse na rozwój burz podtrzymywane są w dalszym ciągu.

Czym różni się ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami od prognozy konwekcyjnej?

Prognoza konwekcyjna wydawana jest z około 20-24 godzinnym wyprzedzeniem i określa obszar na którym mogą pojawić się burze o prognozowanej sile. Prognoza nie daje gwarancji sprawdzenia się i często może być aktualizowana. Ostrzeżenie natomiast wydawane jest na kilka godzin lub kilka minut przed wystąpieniem zjawiska. Ostrzega ono przed realnym zagrożeniem pogodowym przez co ostrzeżenie ma wysokie szanse (powyżej 85%) na sprawdzenie się. Ostrzeżenia nigdy nie są wydawane bez powodu dlatego nie powinny być bagatelizowane. Jeśli widzisz że twoja miejscowość znajduje się w obszarze objętym ostrzeżeniem, wiedz że szanse na pojawienie się zagrożenia są bardzo duże.

Kiedy prognoza konwekcyjna zostanie wydana?

Prognoza konwekcyjna wydawana jest zazwyczaj wieczorem lub w nocy dzień przed możliwością rozwoju burz. Obserwuj stronę lowcyczerniejewo.pl gdzie prognoza konwekcyjna ukazuje się najszybciej.

Jaka będzie pogoda za tydzień?

Prognozy na kilkadziesiąt godzin do przodu jesteśmy wstanie wykonać. Niestety nierealne jest wykonanie dokładnej prognozy na tydzień do przodu. Prognoza która ma szanse się sprawdzić możemy wydać maksymalnie na dzień/dwa do przodu. To również zależy od aktualnej stabilności. O wiele łatwiej jest przewidzieć pogodę na dzień/dwa do przodu kiedy mamy wyżową, stabilną pogodą aniżeli dynamiczną.

Czy można dołączyć do Waszej ekipy?

Jak najbardziej! Wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny i czekać na odpowiedź! Chętnie przyjmiemy kolejnych łowców burz ale także grafików, programistów, informatyków, fotografów czy nawet kierowców z którymi wybierałbym się w pościgi burzowe! Rozumiemy że nie każdy może mieć dużo czasu. Wszystko da się załatwić i jeśli jesteś chętny to zgłoś się śmiało! W razie pytań zachęcam do kontaktu na adres e-mail [email protected]