Prognoza pogody na majówkę

Przed nami długi weekend majowy. Pogoda nie będzie zadowalać przede wszystkim w niedzielę kiedy to pojawi się naprawdę duża ilość deszczu. Wszystko to za sprawą wędrówki niżu atmosferycznego. Będzie jednakże cieplej niż w ostatnim czasie i wiele wskazuje, że dwucyfrowe temperatury w dzień pozostaną z nami już na stałe.

Sobota

W sobotę od samych godzin porannych dominować będzie zachmurzenie. W ciągu całego dnia chwil ze słońcem będzie mało, a po południu mogą pojawić się przejściowe, słabe opady deszczu. Te prognozowane są w centralnym pasie województwa. Wieczorem padać nie powinno, temperatura wyniesie maksymalnie około 12 st.C, wiatr będzie słaby, sięgający 10 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna 1 maja o godzinie 15:00 UTC (17:00 czasu lokalnego)
Źródło – wxcharts

Mocno deszczowa niedziela

W niedzielę pojawi się duża porcja deszczu. Już od wczesnych godzin porannych wkroczy do nas rozległa strefa opadów deszczu która obejmie swoim zasięgiem na co najmniej 10-15 godzin. W tym czasie w Wielkopolsce należy spodziewać się opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym oraz intensywnym. Według obecnych wyliczeń modeli numerycznych może spaść nawet ponad 30 mm deszczu! Dodatkowo wraz z niżem pojawią się silniejsze porywy wiatru sięgające maksymalnie 50-65 km/h, a na południowym-wschodzie kraju może dojść do pojawienia się pierwszego, silniejszego incydentu burzowego. Temperatura w naszym województwie wyniesie maksymalnie 10-12 st.C.

Prognozowana przez model UM rozległa strefa opadu związana z niżem atmosferycznym w niedziele.
Źródło – mapy.meteo.pl

Poniedziałek także z opadami

Początek nowego tygodnia, a zarazem ostatni dzień majówki ponownie przyniesie nam opady deszczu. Te nie będą już tak rozległe i długotrwałe jak w niedziele jednakże należy spodziewać się przejściowych, krótkotrwałych opadów deszczu, zwłaszcza w centralnej i południowej Wielkopolsce. Temperatura ponownie wyniesie około 10-12 st.C jednakże prędkość wiatru będzie zauważalnie niższa i nie przekraczać będzie 20-30 km/h.

Prognozowane przez model UM przejściowe opady deszczu w poniedziałek.
Źródło – mapy.meteo.pl

Podsumowując, w majówkę należy spodziewać się głównie… deszczu. W niedzielę pojawi się szczególnie duża porcja opadu przed czym w sobotę zostaną wydane stosowne ostrzeżenia. Chwil ze słońcem będzie jak na lekarstwo i na pewno nie wszędzie się pojawią

5 2 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x