Prognoza konwekcyjna na dzień 17.04

W sobotę odetchniemy od całodobowego deszczu który notowaliśmy przez ostatnie dwa dni. Mimo wszystko w dalszym ciągu nasz kraj pozostaje w zasięgu niżu atmosferycznego, natomiast w godzinach popołudniowych wędrować będzie front atmosferyczny za którym napłynie wyraźnie cieplejsze powietrze. Właśnie wtedy może dojść do rozwoju burz.

W ciągu ważności prognozy konwekcyjnej prognozuje się wzrost wartości CAPE do 300-400 J/Kg. Wartości termodynamiczne na terenie naszego województwa będą korzystne i zdecydowanie wspomagać będą rozwój burz co znacząco powoduje, iż szanse na rozwój burz wzrastają. Dlatego też w prognozie ujęto najwyższy stopień prawdopodobieństwa wystąpienia burz bowiem te najprawdopodobniej pojawią się na oznaczonym obszarze.

W trakcie burz należy spodziewać się silnego wiatru do 70 km/h, intensywnych opadów deszczu oraz punktowo drobnego gradu. Burze przybierać będą formę pojedynczych komórek burzowych jak i ze względu na korzystne warunki termodynamiczne – niewielkich klastrów wielokomórkowych. Ponadto nie możemy wykluczyć rozwoju superkomórki burzowej! Ta mimo niewielkich rozmiarów przynosić będzie intensywniejsze zjawiska niż prognozowane.

Rozwój burz prognozowany jest głównie na godziny popołudniowe oraz wczesnowieczorne.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją! Nawet mimo dogodnych warunków do ich rozwoju.

0 0 votes
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x