Jesteśmy świadkami szczególnie chłodnego okresu?

Często wielu z Was pyta kiedy tak naprawdę będziemy mogli podziwiać piękną, ciepłą wiosnę. Porównując tegoroczne temperatury do tych zeszłorocznych, możemy śmiało powiedzieć, że jest zdecydowanie chłodniej. Bez wątpienia większość z Was przywykła do wysokich temperatur powyżej norm lecz czy aktualnie jesteśmy świadkami chłodnego okresu? Nic bardziej mylnego! Szczegóły poniżej.

Zacznijmy od początku roku…

Styczeń zdecydowanie przypominał nam bardziej zimowy miesiąc co wyróżniało się spośród ostatnich lat. Niektóre dni były wyjątkowo mroźne, a na pokrywę śnieżną także nie było co narzekać. W efekcie z pozoru styczeń był chłodniejszy niż pamiętamy jednakże czy na pewno?

Otóż nie! Styczeń przebiegł w naszym województwie jak i w większej części kraju z temperaturą w normie! Średnia miesięczna temperatura wyniosła od -1 st.C do -2 st.C. Zerknij na poniższą grafikę.

Jak sami widzicie, styczeń przebiegł w normie wieloletniej liczonej za okres 1991-2020 r. Patrząc jednakże na starsze dane wieloletnie które dziś są już nieaktualne, możemy dostrzec znaczący wzrost temperatury w styczniu – zwłaszcza na wschodzie kraju. W okresie 1971-2000 r. średnia temperatura w styczniu sięgała od -8 st.C do 0 st.C. z czego jedynie marginalna część kraju notowała temperaturę średnią na poziomie 0 st.C Dziś jest zupełnie inaczej.

Podsumowując, styczeń wbrew pozorom nie był chłodnym miesiącem, a pierwszym od 2013 roku w którym anomalia wynosiła na ogół zero!

Luty także w normie?

Luty początkowo był dość chłodnym miesiącem. Często notowaliśmy spływy chłodnych mas powietrza, pojawiło się także trochę opadów śniegu. Jego końcówka natomiast przyniosła ogromny wzrost temperatury dzięki któremu padło wiele rekordów absolutnych dla poszczególnych miejscowości oraz ogólny rekord ciepła w kraju. Mimo wszystko temperatura miesięczna nie jest odchylona od norm dodatnie, a ujemnie! Co prawda anomalia temperatur nie jest duża bowiem ta sięga od maksymalnie -1 st.C

Anomalia temperatury w lutym
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Luty możemy ponownie porównać do 2013 roku kiedy to anomalia temperatury wynosiła na ogół 0 st.C. W tym przypadku jest to rok do którego zanotowana w bieżącym roku anomalia ma najbliżej. W efekcie luty przebiegł w na zachodzie województwa w normie, a w pozostałej części z nieznaczną, ujemną anomalią temperatury.

Marzec

Dla wielu z nas marzec był chłodnym miesiącem, zdecydowanie oczekiwaliśmy wyższych temperatur które początkowałyby przyjście wiosny. Tak jednakże się nie stało, a marzec w porównaniu do poprzednich lat był chłodny, czy oznacza to jednakże, że miesiąc ten naprawdę był zimny? Nie! Jest to marzec najbardziej zbliżony normą od 5 lat! Anomalia temperatury w minionym miesiącu wyniosła w zdecydowanej części równe zero! Jedynie punktowo anomalia była nieznacznie dodatnia i sięgała 1 st.C. Średnia temperatura w marcu osiągnęła 3-4 st.C.

Zanotowana anomalia temperatury w marcu
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Podsumowując – ostatnie trzy miesiące przebiegają niemalże w normie wieloletniej która i tak jest zdecydowanie wyższa do wcześniejszych okresów z których dość często wiele osób wspomina klimat. Obecny okres doskonale pokazuje jak bardzo w ostatnich latach ocieplił się nam klimat i jak bardzo przywykliśmy do wysokich temperatur. Wielu z Was twierdzi, że mamy do czynienia z chłodnym okresem i oczekuje przyjścia ciepła tymczasem temperatury mieszczą się w normie wieloletniej.

Być może pozostałe miesiące również będą mieścić się w normie. Jakby nie patrzeć, przebieg temperatury w normie powinien zadowalać bowiem w ostatnich latach od 2014 roku nieustannie notowano rekordy ciepła – także te miesięczne. Kwiecień aktualnie przynosi nieznacznie ujemną anomalię temperatury jednakże najprawdopodobniej zakończy się podobnie jak poprzednie miesiące – w normie.

5 2 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x