Prognoza Konwekcyjna na dzień 01.04

Pierwszy dzień kwietnia przyniesie nam zmianę pogody. Od rana będzie na ogół pochmurno, a po południu przez nasz kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny za którym napłynie chłodniejsze powietrze. Dzięki jego obecności spodziewamy się także burz.

W czwartek od rana będziemy się znajdywać w zasięgu ciepłych mas powietrza. Po południu wraz z wędrówką frontu ochłodzi się oraz pojawią się warunki do rozwoju burz. W godzinach popołudniowych prognozuje się wzrost wartości CAPE do 100-400 J/Kg. Kinematyka będzie umiarkowana, a ogólne warunki najbardziej sprzyjać będą rozwojowi burz w południowych województwach naszego kraju. Niemniej jednak w Wielkopolsce, zwłaszcza południowej także pojawi się ryzyko rozwoju burz. Te przybierać będą formę przede wszystkim pojedynczych komórek burzowych, ponadto nie możemy wykluczyć rozwoju nieco bardziej zorganizowanego układu wędrującego wraz z frontem atmosferycznym. Podczas burz należy spodziewać się silnego wiatru do 65-75 km/h, silnego deszczu oraz lokalnych opadów gradu do 1 cm. Ponadto na oznaczonym obszarze dojdzie także do rozwoju konwekcji nieprzynoszącej wyładowań. Podczas niej należy spodziewać się przede wszystkim silniejszego wiatru oraz silniejszego deszczu.

Największe szanse na wystąpienie wyładowań pojawią się w godzinach popołudniowych i okołopołudniowych.

Jak widzicie na poniższej mapie, potencjał do rozwoju burz nie jest duży zatem pamiętajmy, iż prognoza określa możliwość rozwoju burz o danej silne na danym obszarze lecz nie daje gwarancji ich rozwoju.

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x