Prognoza konwekcyjna na dzień 27.03

W sobotę nasz kraj początkowo znajdować się będzie w zasięgu ciepłych mas powietrza dzięki czemu należy spodziewać się wzrostu temperatury do podobnych wartości jak w poprzednim dniu. Po południu przez nasz kraj z zachodu zacznie wkraczać chłodny front atmosferyczny, a także ośrodek niżowy. Po ich przejściu będzie zauważalnie chłodniej jednakże chłód nie pozostanie na długo bowiem już w niedzielę wieczorem i w nocy zacznie ponownie napływać ciepłe powietrze.

Obecność frontu oraz niżu spowoduje, iż dojdzie do pojawienia się niewielkiej energii potencjalnej sięgającej do 150-250 J/Kg. Czynnikiem wspomagającym rozwój burz będzie silna kinematyka jednakże ta może być tak silna, że w połączeniu z niewielką energią CAPE może zadziałać w odwrotnym kierunki – zamiast napędzać rozwój burz, “rozwieje” dostępną energię i ograniczy ich potencjał rozwoju.

Największy potencjał do pojawienia się wyładowań wystąpi w zachodniej części województwa. Burze tworzyć się mogą przede wszystkim na chłodnym froncie w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych. Ponadto na terenie całej wielkopolski możemy spodziewać się przejściowych opadów o charakterze konwekcyjnym. Podczas burz (a także konwekcji) należy spodziewać się silniejszego wiatru do 65-75 km/h, opadów deszczu, krupy śnieżnej, a także gradu do 1 cm. Burze przybierać będą formę pojedynczych komórek burzowych jednakże nie wyklucza się pojawienia niewielkiego układu wielokomórkowego.

Jak widzicie na poniższej mapie, potencjał do rozwoju burz nie jest duży zatem pamiętajmy, iż prognoza określa możliwość rozwoju burz o danej silne na danym obszarze lecz nie daje gwarancji ich rozwoju.

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x