Przed nami nieznaczne ocieplenie. Czy to początek wiosny?

Wraz z początkiem marca powitaliśmy meteorologiczną wiosnę. Dziś witamy wiosnę kalendarzową jednakże pogoda za oknem nie przypomina nam do końca wiosennych klimatów. Wielu z nas chciałoby już podmuchy ciepła tak jak było to chociażby w lutym. Jak długo musimy poczekać na prawdziwą wiosnę?

Napływ cieplejszego powietrza

Dokładnie dziś, 21 marca do naszego kraju zaczynają powoli napływać nieco cieplejsze masy powietrza które wypychają obecne wcześniej powietrze arktyczne. Mimo wszystko najbliższej nocy temperatura spadnie poniżej zera, podobnie będzie w nocy z poniedziałku na wtorek. Do tego czasu jednakże w dzień temperatura będzie wyższa niż w poprzednich dniach. W poniedziałek spodziewamy się bowiem wzrostu temperatury do około 6-8 st.C oraz praktycznie bezchmurnego nieba!

Cieplejsza druga połowa tygodnia?

Wtorek oraz środa przyniosą nam podobną temperaturę do poniedziałkowego dnia. Oscylować będzie ona w granicach 6-9 st.C. Wiele wskazuje, że druga połowa nadchodzącego tygodnia będzie jeszcze cieplejsza. Temperatura bowiem może wzrosnąć na terenie wielkopolski do 10-16 st.C! Według obecnych wyliczeń modeli numerycznych temperatur rzędu 15-16 st.C możemy spodziewać się jedynie w piątek. Nocami nie powinna spadać poniżej 2-3 st.C. Możliwe będą także chwile ze słońcem. Informacja ta jest bez wątpienia czymś zadowalającym biorąc pod uwagę fakt, iż w ostatnich dniach temperatura sięgała 2-3 st.C, a nocami spadała poniżej zera sięgając nawet -6/-4 st.C. Czy to jednakże początek wiosennej aury? O tym poniżej!

Marzec z ujemną anomalią temperatury. Czy nadchodzący czas przyniesie nam wiosnę?

Według stanu na 20 marca, miesiąc ten notuje ujemną anomalię temperatury. Ta jednakże jest minimalnie odchylona od norm i sięga 0,5-1 st.C choć z pozoru wydaje się, że marzec jest wyjątkowo chłodny. Nic dziwnego bowiem przywykliśmy do mocno dodatnich anomalii temperatur. Teraz natomiast możemy doskonale zobaczyć jak duże notowaliśmy odchylenie temperatur od norm. Rok temu o tej porze notowaliśmy dużą ilość pożarów i najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. To za sprawą suchej zimy i ciepłej wiosny. W tym roku sytuacja jest zupełnie inna.

Modele średnioterminowe, długoterminowe oraz sezonowe wskazują, iż na przyjście prawdziwej wiosny przyjdzie nam jeszcze poczekać bowiem w dalszym ciągu mogą zdarzać się incydenty podczas których temperatura będzie spadać, sięgając wartości jednocyfrowe. W dalszym ciągu niewykluczone są przymrozki, a według wyliczeń modeli sezonowych, kwiecień przebiegnie mniej więcej z temperaturą w normie, bez odchyleń. Kiedy zatem ociepli się znacząco i “na zawsze”? Na chwilę obecną nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Na pewno jednakże stopniowo będzie robiło się coraz cieplej, tak jak będzie miało to miejsce w nadchodzącym tygodniu z wyszczególnieniem jego drugiej połowy.

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x