Prognoza konwekcyjna na dzień 12.03

W piątek potencjał do rozwoju burz będzie zdecydowanie większy. Nasz kraj w dalszym ciągu będzie znajdować się w zasięgu niżu atmosferycznego który przyniesie wzrost prędkości wiatru kwalifikujący się na wydanie 1. stopnia zagrożenia. O tym jednakże więcej na mapie ostrzeżeń.

W piątkowy dzień już od godzin przedpołudniowych występować będzie potencjał do rozwoju burz, zwłaszcza w centralnej oraz częściowo północnej Wielkopolsce. Największe prawdopodobieństwo na wystąpienie wyładowań pojawi się w naszym rejonie w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych. W porównaniu do czwartkowych prognoz, piątkowe warunki dadzą nam zdecydowanie większy potencjał na pojawienie się burz. Dość realne zatem, iż 12 marca będzie pierwszym dniem w tym roku z wyładowaniami w Wielkopolsce jednakże pamiętajmy, iż prognoza konwekcyjna nie daje gwarancji wystąpienia prognozowanych zjawisk. Należy zatem mieć na uwadze kilkudziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo wystąpienia burz, jednakże nie należy tego traktować jako gwarancję ich wystąpienia.

W piątek prognozuje się wzrost wartości CAPE do 100-200 J/Kg, a głównym czynnikiem napędzającym rozwój burz będzie wysoki, pionowy uskok wiatru sięgający do 20-28 m/s. Dodatkowo obecność niżu także wpłynie na potencjał rozwoju burz. Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne porywy wiatru sięgające do 75-90 km/h, intensywne opady deszczu oraz lokalnie opady drobnego gradu.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją! Nawet mimo dogodnych warunków do ich rozwoju.

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x