Prognoza konwekcyjna na dzień 11.03

W czwartek już od godzin porannych nasz kraj zacznie wchodzić w zasięg wędrującego z zachodu niżu atmosferycznego, dodatkowo początkowo przemieści się ciepły front atmosferyczny który wypchnie znajdujące się chłodniejsze powietrze nad naszym obszarem. Dzięki temu w najbliższych dniach należy spodziewać się całodobowo dodatnich temperatur.

W godzinach popołudniowych z zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny i to właśnie w związku z nim może dojść do rozwoju burz. Prognozuje się bowiem wzrost wartości CAPE do 70-120 J/Kg. Głównym czynnikiem napędzającym rozwój burz będzie pionowy uskok wiatru sięgający nawet 28 m/s! Burze (o ile się pojawią) nie będą groźne, a ich charakter będzie lokalny. Największy (lecz wciąż niewielki) potencjał do rozwoju burz wystąpi częściowo w centralnej i południowej części województwa.

Podczas burz należy spodziewać się silniejszego wiatru do 70-80 km/h, silniejszych opadów deszczu lub krupy śnieżnej oraz punktowo niewielkiego, drobnego gradu. Rozwój burz prognozowany jest głównie na godziny popołudniowe.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

5 2 votes
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x