Nadchodzi odwilż!

Przed nami ostatnia noc z ujemną temperaturą na poziomie -13/-10 st.C oraz ostatni dzień z temperaturą poniżej zera. Od wtorku w zachodniej części kraju w tym w Wielkopolsce zacznie się ocieplać. Możliwe będą również różnorodne opady.

Od wtorku cieplej!

Poniedziałek będzie ostatnim dniem z ujemną temperaturą w ciągu dnia. Nocą z poniedziałku na wtorek termometry wskażą od -7 st.C do -4 st.C. We wtorek w ciągu dnia spodziewamy się już wzrostu temperatury do około 2 st.C. Dodatkowo występować będą opady jednakże ich rodzaj nie jest jeszcze do końca znany, najprawdopodobniej wędrująca z zachodu na wschód strefa opadów przyniesie początkowo opady śniegu przechodzące w sam deszcz. Spowoduje to bez wątpienia szybsze topienie się pokrywy śnieżnej.

Środa w zdecydowanej części województwa będzie ponurym, deszczowym dniem. To wszystko za sprawą wędrującego ośrodka niżowego który w przeważającej części województwa przyniesie opady deszczu. Jedynie tuż przy wschodniej granicy województwa należy spodziewać się chwilowych opadów bądź deszczu ze śniegiem które i tak wraz z końcem strefy opadu przejdą w opady samego deszczu. Dodatnia temperatura plus deszcz ponownie przyspieszy topienie się pokrywy śnieżnej.

Dodatkowo bardzo duża ilość wilgoci z którą będzie musiała poradzić sobie ziemia może spowodować lokalne zalania łąk oraz wzrost stanów wód.

Czwartek powinien nam przynieść chwilę przerwy od opadów jednakże w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek należy spodziewać się kolejnej porcji opadów w tym prawdopodobnie także tych marznących.

W kolejnych dniach będzie coraz cieplej, a w niedzielę nie wyklucza się wzrostu temperatury do nawet 10-14 st.C! Pamiętajmy jednakże, iż im dalsze prognozy tym mniejsze prawdopodobieństwo ich pokrycie się w rzeczywistości, zatem im dalszy termin, tym bardziej traktujmy prognozy orientacyjnie, niż jako pewne wyliczenia.

Prognozowana przez model GFS temperatura w ciągu niedzielnego dnia

Pewne jest natomiast to, że w nocy wciąż temperatura może spadać poniżej zera co powodować będzie zamarzanie mokrych dróg i chodników. Bez wątpienia zatem nad ranem będzie bardzo ślisko. Noce z dodatnią temperaturą prognozowane są dopiero na drugą część tygodnia.

Jak zawsze w przypadku prognozowanych większych opadów deszczu bądź śniegu będę informował w osobnych wpisach. Zachęcam zatem do bieżącej obserwacji strony.

4.8 6 votes
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x