Kierunki geograficzne w ostrzeżeniach i komunikatach – wyjaśnienie

Wielu z Was często ma problem z odnalezieniem się na mapie kiedy w ostrzeżeniu czy komunikacie pojawia się określenie geograficzne takie jak np. wschodnia część województwa. Jest to jednakże najprostsza oraz najlepiej określająca forma obszaru województwa w którym pojawi się dane zjawisko. Specjalnie na Waszą prośbę, przychodzę z wyjaśnieniem wszystkich zagadnień, jedyne co musicie umieć to wiedzieć, gdzie Wasza miejscowość znajduje się na mapie jednakże to także nie powinno być problemem. Zaczynamy!

Kierunki geograficzne

Przypomnijmy sobie najpierw kierunki geograficzne które mogą pomóc nam w zrozumieniu pozostałych określeń

Krańce województwa

Krańce województwa występują tuż przy każdej z granic województwa. Jest to nic innego niż obszar pobliski granicy. Słowo “Kraniec” w tym przypadku ma identyczne znaczenie jak w życiu codziennym. Przykład: Na krańcu stolika leży twój telefon. Oznacza to, iż blisko krawędzi stolika znajduje się telefon. W tym przypadku jest to obszar blisko danej granicy województwa. Zerknijcie na poniższą grafikę.

Części województwa

Części województwa są najłatwiejszym do zrozumienia określeniem. Używając określenia “w północnej części województwa” lub “w południowej części województwa” wystarczy, że podzielimy sobie linią Wielkopolskę na dwie części – północną i południową. Wygląda to tak:

W przypadku wschodniej i zachodniej części województwa jest identycznie. Tu jednakże sytuacja nieco się zmienia bowiem ciężko użyć określenia “wschodnia część województwa” dla Piły, czy określenia “zachodnia część województwa” dla Kępna. W tym przypadku także dzielimy sobie województwo na dwie części – wschodnią i zachodnią jednakże zielonymi liniami przerywanymi został oznaczony na mapie obszar który jest używany jako określenie wschodniej oraz zachodniej części województwa w moich wpisać. Wszystko po to, by określenie obszaru było precyzyjniejsze.

Pas województwa

Spośród pasów województwa używane jest tylko jedno określenie – centralny pas województwa. Jak mówi sama nazwa, pas ten przebiega przez centrum wielkopolski, obejmuje on następujący obszar

Powyższe określenia opisane oraz ukazane na grafikach to najczęściej używane określenia w ostrzeżeniach i komunikatach meteorologicznych. Mam nadzieję, że wyjaśniłem Wam ww. pojęcia które pomogą precyzyjniej odczytywać moje wpisy. Jeżeli masz jakieś watpliwości – zachęcam do zadawania pytań. Możesz także zapisać sobie link do tego wpisu by skorzystać z niego jako ściągi na wypadek gdybyś nie opanował(a) tego za pierwszym razem. Zawsze możesz też odwiedzić stronę i wrócić do tego wpisu.

Powyższe oznaczenia zostały stworzone by orientacyjnie odnajdywać się w używanych określeniach. Precyzyjnych geografów proszę o zrozumienie.

5 6 votes
Article Rating
Kategorie: Ciekawostki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x