Prognoza na święta Bożego Narodzenia

Przed nami kolejne ciepłe święta. Przynajmniej początkowo bowiem w wigilię temperatura będzie przypominać bardziej wiosnę niż zimę. Pierwszy i drugi dzień świąt będzie nieco chłodniejszy. Pojawi się też szansa na przejściowy śnieg 25 grudnia. Na wzrost pokrywy śnieżnej nie ma jednakże co liczyć.

Jesienny klimat w wigilię

Przed nami kolejna wigilia w której świątecznego klimatu nie poczujemy. Nasz kraj w dalszym ciagu znajdywać się będzie w zasięgu ciepłej masy powietrza która pod koniec dnia będzie wypierana i zastąpiona znacznie chłodniejszym powietrzem. Niemniej jednak przez cały dzień będzie bardzo ciepło – najcieplej rano kiedy to temperatura może sięgać 9-11 st.C. Z każdą godziną będzie powoli spadać sięgając o 20:00 wartości rzędu 4-5 st.C. Dodatkowo w ciągu dnia można spodziewać się nieco silniejszego wiatru oraz opadów deszczu. Pogoda bez wątpienia nie będzie dawać nam wigilijnego klimatu.

Prognozowana temperatura maksymalna w wigilijny dzień

Pierwszy dzień świąt

W pierwszy dzień świąt temperatura będzie o wiele niższa niż w poprzednim dniu. W ciągu doby można spodziewać się maksymalnie 3-4 st.C. To wszystko za sprawą chłodnego powietrza o którym wspominałem nieco wcześniej. Chłodne powietrze wyprze znacznie cieplejszą masę znajdującą się obecnie na terenie naszego kraju. To spowoduje znaczny spadek temperatury oraz pojawienie się nocnych przymrozków. Tak będzie właśnie w nocy z 25 na 26 grudnia. Dodatkowo w cigąu całej doby mogą występować przelotne, krótkotrwałe opady deszczu, lecz głównie deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Dodatnia temperatura jednakże spowoduje, iż nie ma co liczyć na pojawienie się pokrywy śnieżnej, a co najwyżej na oblodzenie w nocy oraz następnego poranka, bowiem mokra nawierzchnia w połączeniu z ujemną temperaturą sięgającą minimalnie -2 st.C spowoduje zamarzanie dróg i chodników.

Przejściowe opady na 25 grudnia

Drugi dzień świąt

Ostatni dzień świąt będzie najchłodniejszym spośród wszystkich. Temperatura w ciągu dnia oscylować będzie w granicach 0-1 st.C, a być może przygruntowe utrzyma się całodobowy przymrozek. Jest to dzień z największym potencjałem dotyczącym opadów śniegu oraz pojawienia marginalnej pokrywy śnieżnej. Podobnie jak poprzedniego dnia tak i 26 grudnia należy spodziewać się przejściowych opadów deszczu ze śniegiem lecz głównie śniegu. Opady te jednakże nie będą intensywne oraz długotrwałe lecz niektóre z modeli zakładają pojawienie się marginalnej i mocno lokalnej pokrywy śnieżnej w różnych rejonach Wielkopolski. W nocy należy spodziewać się spadku temperatury do -4 st.C.

Każdy z tych dni będzie na ogół pochmurny, więc na przebłyski słońca nie ma co liczyć. Z każdym dniem będzie także coraz chłodniej lecz na pojawienie się zadowalającej dla wielu z Was pokrywy śnieżnej nie ma co liczyć. Prognozy mogą jeszcze nieznacznie zmienić się względem opisywanego scenariusza. Nie będą jednakże to kluczowe zmiany które przyniosą całkowicie inny scenariusz.

Temperatura minimalna w nocy z 26 na 27 grudnia

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x