Przed nami kolejny spływ chłodnej masy powietrza oraz śnieg!

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnego w tym roku zimowego akcentu! Prognozy niestety nie są stabilne, lecz jedna z wersji zakłada pojawienie się nawet 10 cm śniegu!! Kiedy nastąpi ochłodzenie oraz pojawią się opady?

Chłodne masy powietrza powoli zaczną spływać w piątek lecz zauważalne ochłodzenie rozpocznie się od weekendu. Temperatura maksymalna w weekend wynosić będzie średnio 4-6 st.C, natomiast po weekendzie w dzień możemy spodziewać się maksymalnie 0-2 st.C! Niewykluczone są pierwsze, całodobowe przymrozki. W weekend, zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę możliwe będą przejściowe opady śniegu, być może w nie jednej miejscowości krajobraz o poranku będzie zupełnie inny niż ten który widzieliśmy przed pójściem spać.

Opady te jednakże nie będą intensywne lecz w połączeniu z ujemną temperaturą na pewno pozostawią po sobie zauważalny ślad.

Prognozowane opady śniegu w niedzielny poranek na terenie kraju w tym Wielkopolski

Znacznie ciekawiej przedstawia się prognozowany przez model ECMWF początek grudnia. Prognozy te są jeszcze fusami i nie można traktować ich jako pewnych lecz od kilku dni model ten wskazuje na wystąpienie intensywnych opadów śniegu dzięki którym pokrywa na zachodzie może przekroczyć nawet 10 cm! Warto pamiętać, że sytuacja ta wciąż jest niepewna, a o jej dalszym przebiegu będę informować w kolejnych wpisach.

Prognozowana przez model ECMWF pokrywa śnieżna na początku grudnia podana w centymetrach

Obecne należy przygotować się na kolejny spływ chłodnej masy powietrza które pozostanie z nami znacznie dłużej niż poprzednio. Przygotujmy się na niską temperaturę w dzień oscylującą w granicach 0 st.C i nocne przymrozki. Dodatkowo dość realne jest pojawienie się przelotnych opadów śniegu w weekend na terenie naszego województwa. Najprawdopodobniej doświadczymy pierwszego w tym sezonie śniegu!

Polska w zasięgu chłodnej masy powietrza z północy
0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x