Przed nami spływ chłodnych mas powietrza!

Już za kilka godzin nastąpi zmiana pogody. Do naszego kraju napłynie znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego, wypierając obecnie znajdującą się masę powietrza polarno-morskiego ciepłego.

Napływ chłodnego powietrza zacznie się dziś wieczorem oraz w nocy z czwartku na piątek. Właśnie wtedy z północy zawita do naszego kraju arktyczne powietrze dzięki któremu temperatura na wysokości 850 hPa spadnie do około -7 st.C. Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów wynosić będzie w ciągu dnia około 5 st.C, a w nocy należy spodziewać się ujemnych temperatur.

Dynamiczny piątek!

W związku z napływem chłodnego powietrza oraz wypieraniem cieplejszej masy, w piątek należy spodziewać się rozwoju licznej konwekcji, a nawet rozwoju pojedynczych burz! Te jednakże występować będą głównie na północy kraju w województwach nadbałtyckich. W Wielkopolsce także nie możemy wykluczyć rozwoju pojedynczej konwekcji przynoszącej przelotne lecz dość intensywne opady śniegu. Pamiętajmy jednak, że konwekcja jest zjawiskiem lokalnym zatem ewentualnych opadów nie możemy się spodziewać w każdej z Wielkopolskich miejscowości. Temperatura w piątek wyniesie maksymalnie 4-6 st.C natomiast w nocy może spaść do nawet -3/-4 st.C! To będzie bez wątpienia najchłodniejsza noc tej jesieni!

Polska w zasięgu chłodnej masy powietrza napływającej z północy
Procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu

W sobotę chłodna masa powietrza zacznie opuszczać nasz kraj dzięki czemu w nocy nie spodziewamy się wystąpienia przymrozków. Niemniej jednak na dwucyfrowe temperatury tak jak było to w ostatnich dniach nie mamy co liczyć. W kolejnych dniach utrzymywać się będzie tendencja do występowania niższych temperatur oscylujących w ciągu dnia na poziomie 5-7 st.C, a w nocy w granicach 0-4 st.C.

Podsumowując: Pozostały godziny do zmiany pogody i wystąpienia ochłodzenia. Noc z piątku na sobotę może być najchłodniejsza do tej pory podczas okresu jesienno-zimowego. Piątek będzie także dniem który może przynieść nam pierwsze w tym sezonie opady śniegu, niewykluczone są także pojedyncze wyładowania. Potencjał do wystąpienia śniegu będzie rósł z każdym kilometrem na północ.

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x