Prognoza Konwekcyjna na dzień 05.10

W poniedziałek z zachodu nad nasz kraj wkroczy zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem afmosferycznym za którym napłnie znacznie chłodniejsze powietrze. Za sprawą zatoki niskiego ciśnienia w godzinach popołudniowych na terenie województwa wielkopolskiego możemy spodziewać się wystąpienia opadów deszczu, a im bardziej na wschód tym wyższe będzie ryzyko wystąpienia burz.

W czasie ważności prognozy nie przewiduje się znacznego wzrostu wartości CAPE, te osiągną maksymalnie 200-400 J/Kg, niemniej jednak za sprawą korzystnych warunków kinematycznych, energia ta będzie wystarczająca do rozowju burz które mogą przybrać nawet formę niewielkiego klastra wielokomórkowego. Ogólne szanse na rozwój burz w wielkopolsce nie są duże, największy potencjał ich rozwoju występować będzie we wschodniej części kraju.

Podczas ewentualnych burz należy spodziewać się silnego wiatru do 70-90 km/h, opadów deszczu do 15 mm oraz punkotowo drobnego gradu nie przekraczającego średnicy 1 cm. Burze przybierać mogą formę pojedynczych komórek burzowych, a także nieco bardziej zorganizowanych from jak klaster wielokomórkowy.

Rozwój burz przewidywany jest głównie na drugą część okresu ważności prognozy.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x