Wrześniowy powiew lata nadciąga!

Obecnie wrzesień bez wątpienia rozpieszcza nas pod względem temperatury. Ta notowana jest zdecydowanie powyżej normy, lecz będzie jeszcze cieplej! Wiele wskazuje, że na termometrach pojawi się jeszcze 30 st.C!

Wyższe temperatury już od jutra!

Aktualnie w ciągu dnia notujemy temperaturę oscylującą w granicach 20 st.C niemniej jednak już jutro (12.09) ulegnie to zmianie, a to wszystko za sprawą napływającego cieplejszego powietrza. W sobotnie popołudnie prognozuje się wzrost temperatury na terenie kraju do 26-27 st.C! W Wielkopolsce maksymalne wartości mogą być bardzo zbliżone. Obecność wyżu w naszym kraju spowoduje, że niebo będzie na ogół bezchmurne.

Prognozowana temperatura maksymalna w dzień 12 września

Sobota przyniesie minimalnie niższą temperaturę bowiem może osiągnąć ona maksymalnie 25 st.C. Znacznie cieplejsze będą również noce podczas których temperatura nie powinna spaść poniżej 12-15 st.C.

Niedzielny dzień ponownie przyniesie wzrost temperatury do 27 st.C, a w kolejnych dniach może być jeszcze cieplej!

Moment kulminacyjny ocieplenia w nadchodzącym tygodniu!

Najwyższe temperatury notować będziemy w nadchodzącym tygodniu. Wtedy do naszego kraju napłynie wyraźnie rozgrzana masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Temperatura na wysokości 850 hPa wynosić będzie nawet 17 st.C co da przełożenie na nawet około 30 st.C w zachodniej Polsce w tym także w Wielkopolsce. Właśnie takie wartości mogą pokazać się na termometrach we wtorek i środę.

Czwartek początkowo również może zapowiadać się iście upalnie lecz ze względu na wędrówkę frontu atmosferycznego który wypchnie ciepłe powietrze na południe, nie można liczyć na pogodną dobę. Za frontem napływać zacznie wyraźnie chłodniejsze powietrze w porównaniu do obecnego wcześniej – zwrotnikowego lecz bez obaw, przymrozki na razie nam nie grożą. Temperatura po przejściu chłodnego frontu oscylować będzie w granicach 15-17 st.C.

Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 16 września

Prognoza ta obejmuje okres średnioterminowy który obarczony jest zwykle pewną niepewnością. Tak jest też teraz niemniej jednak napływ ciepłego, zwrotnikowego powietrza jest już praktycznie pewny i nie mam wątpliwości co do tego, że sprawdzą się. W czwartek za sprawą frontu mogą pojawić się burze lecz w przypadku podtrzymania warunków do tematu będziemy wracać.

Warto także poświęcić chwilę na obecną sytuację hydrologiczną o której dawno nie wspominałem. Poziom 28 cm został na szczęście po ostatnich opadach deszczu znacznie wyrównany i jest na zadowalającym poziomie. Oznacza to, że wiele roślin znajdujących się w tej strefie korzeniowej mogą czuć się szczęśliwie. Niestety w dalszym ciągu dramatycznie wygląda sytuacja z wilgotnością gleby w niższych partiach. Zaglądając już na poziom 1 metra, widzimy rzucający się w oczy czerwony kolor w zachodniej Polsce oznaczający bardzo niski poziom wilgotności gleby… Miejmy nadzieje, że kolejne miesiące również poprawią sytuację i na tym poziomie.

Także wiele rzek utrzymuje się w dalszym ciągu w strefie stanów niskich. Jedynie trzy rzeki biegnące przez nasze województwo osiągają strefę stanów wysokich, a kilka znajduje się w normie.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x