Prognoza Konwekcyjna na dzień 05.09

W sobotę nasz kraj znajdzie się w zasięgu napływającej cieplejszej masy powietrza. Za jej sprawą dojdzie do wzrostu temperatury w naszym kraju do nawet 28 st.C! W Wielkopolsce wartości te będą nieco niższe ze względu na wędrujący tutaj szybciej front atmosferyczny. Właśnie dzięki jego obecności dojdzie do rozwoju burz.

W czasie ważności prognozy, prognozuje się wystąpienie wartości energii potencjalnej CAPE do 1000-1300 J/Kg co w połączeniu z korzystną kinematyką na poziomie DLS – 20-25 m/s, LLS – 8-10 m/s, SRH 0-3 km – 100-250 m2/s2, SRH 0-1 km – 100-150 m2/s2 da nam rozwój burz które w późniejszym czasie mogą organizować się w jeden, większy układ wielokomórkowy o charakterze liniowym. Dodatkowo występować będą dogodne warunki do rozwoju superkomórek burzowych przez co nie wyklucza się pojawienia tornada związanego z mezocyklonem.

Głównym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu lecz ze względu na ich szybkie przemieszczanie się, sumy opadowe nie powinny być szczególnie wysokie, silne porywy wiatru sięgające w punktowych przypadkach 90-100 km/h oraz opady gradu do 3-4 cm, zwłaszcza w przypadku superkomórek burzowych.

Niewykluczona jest aktualizacja do 2. stopnia zagrożenia z obniżonymi szansami procentowymi. Rozwój burz może nastąpić już około południa, a im bardziej na południe tym potencjał będzie większy.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

5 1 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x