Prognoza Konwekcyjna na dzień 26.08

Pierwszy stopień zagrożenia wydany został głownie ze względu na ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu, deszczu oraz ryzyko powstania trąby powietrznej.

Drugi stopień zagrożenia z obniżonymi szansami wydany został głównie ze względu na ryzyko pojawienia się liniowego układu burzowego generującego bardzo silne porywy wiatru.

W środę nasz kraj znajdzie się w zasięgu ośrodka niskiego ciśnienia wędrującego nad południową częścią Bałtyku. Za jego sprawą dojdzie do wzrostu prędkości wiatru oraz pojawienia się burz.

W trakcie ważności prognozy spodziewany się wzrostu wartości CAPE do około 500-800 J/Kg, kinematyka za sprawą niżu będzie bardzo dobra. Według obecnych wyliczeń modeli numerycznych, możemy spodziewać się rozwoju pojedynczych komórek burzowych oraz multikomórek.

Za sprawą wysokiej kinematyki sprzyjającej organizacji burz, nie wyklucza się pojawienia bardziej zorganizowanego, linowego układu burzowego. Ten scenariusz jest najgroźniejszy i ze względu na ryzyko jego wystąpienia, zdecydowano na wydanie 2. stopnia zagrożenia z obniżonymi szansami procentowymi. Dodatkowo może dojść do rozwoju superkomórek burzowych. Podczas burz należy spodziewać się silnych opadów deszczu do 15-25 mm, opadów gradu do 2 cm oraz silnych porywów wiatru sięgających nawet 90-100 km/h, zwłaszcza na obszarze objętym 2. stopniem zagrożenia. Nie możemy wykluczyć także pojawienia się przypadku leja kondensacyjnego, a nawet trąby powietrznej.

Największy potencjał do rozwoju burz występować będzie występować poza wielkopolską gdzie wystąpienie liniowego układu burzowego jest bardzo prawdopodobne. W naszym województwie im bardziej na wschód, tym szanse na pojawienie się wyładowań są większe. Wiele wskazuje na to, dojdzie do pojawienia się głównie pojedynczych wyładowań z pojedynczych komórek konwekcyjnych. Te jednakże będą miały potencjał do generowania silnych podmuchów wiatru.

W ciągu ważności prognozy bacznie będziemy monitorować sytuację, a w razie potrzeby, prognoza może być aktualizowana. Niezmiennie pojawi się także relacja live. Zachęcam zatem do obserwacji strony.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x