Prognoza Konwekcyjna na dzień 18.08 oraz noc

We wtorek w dalszym ciągu do naszego kraju napływać będzie niestabilna, lecz ciepła masa powietrza. Dodatkowo będzie ona zasobna w wilgoć zatem rozwój konwekcji nie powinien być hamowany poprzez niedosyty wilgoci w środkowej troposferze tak jak było to w poprzednich dniach.

W ciągu ważności prognozy spodziewamy się wzrostu wartości CAPE do około 1000 J/Kg. Kinematyka ponownie będzie słaba, a zawartość wilgoci w troposferze będzie duże. Czynnikiem wspomagającym rozwój konwekcji będzie wędrująca strefa zbieżności wiatru. To właśnie tutaj spodziewamy się w głównej mierze rozwoju burz. Takowa strefa zaznaczy się najbardziej na obszarze 1A gdzie wydany został 2. stopnień zagrożenia przed burzami z obniżonymi szansami procentowymi głównie ze względu na ryzyko pojawienia się intensywnych, a nawet nawalnych opadów deszczu co w połączeniu z wolnym tempem wędrówki burz, może prowadzić do licznych zalań i podtopień. Nie możemy wykluczyć także przypadku pojawienia się powodzi błyskawicznej lecz ogólne szanse na jej wystąpienie nie są najwyższe. Ponadto niewykluczone są pojedyncze przypadki wystąpienia silniejszych porywów wiatru sięgających do 90 km/h. Lokalnie pojawią się także opady gradu do 2-3 cm. Burze przybierać będą formę pojedynczych komórek oraz bardziej zorganizowanych układów burzowych w tym także niewykluczone jest pojawienie się układu liniowego.

Na pozostałym obszarze zjawiska mogą osiągnąć podobną intensywność lecz ze względu na wyraźne zaznaczenie się strefy zbieżności wiatru w obszarze 1A to właśnie tam w głównej mierze przewidujemy rozwój burz których intensywność może być najwyższa w całym województwie.

Największy potencjał do ich rozwoju wystąpi w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. Późnym wieczorem lub w nocy burze powinny zanikać.

4 4 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x