Prognoza Konwekcyjna na dzień 17.08 oraz noc

W poniedziałek nasz kraj w dalszym ciagu znajdować się będzie w zasięgu ciepłej masy powietrza. Temperatura na wysokości 2 metrów oscylować będzie w granicach 27-29 st.C, natomiast na wysokości 850 hPa zanotujemy około 15 st.C. Dodatkowo niestabilna masa powietrza obejmie swoim zasięgiem znacznie szerszy obszar. W trakcie ważności prognozy, przewiduje się wzrost wartości energii potencjalnej do 1000-1300 J/Kg, kinematyka będzie słaba i umiarkowana oraz ponownie pojawią się niedosyty wilgoci.

Poniedziałkowe burze będą tworzyć się głównie na strefach lokalnej zbieżności wiatru oraz w tzw. bańkach wilgoci bowiem ponownie na pojawiać się będą niedosyty wilgoci co ograniczy rozwój konwekcji. Dodatkowym czynnikiem hamującym będzie także CIN który także blokować będzie rozwój konwekcji. Niemniej jednak mimo czynników hamujących, wiele wskazuje, że burze w postaci głównie pojedynczych komórek burzowych pojawią się. Dodatkowo niewykluczone jest pojawienie się niewielkiego klastra wielokomórkowego lecz potencjał do rozwoju takowych burz jest niewielki ze względu na czynniki hamujące rozwój burz.

Tempo wędrówki konwekcji nie będzie należało do najwyższych, a za sprawą podwyższonej zawartości wilgoci (PW do 30-35 mm) burze będą dobrze uwodnione co może przynosić sumy opadowe sięgające 25-35 mm. Ponadto należy spodziewać się silniejszego wiatru do 70 km/h oraz opadów niewielkiego gradu. Rozwój burz przewidywany jest na zarówno na godziny poranne kiedy to utrzymywać się mogą pojedyncze burze bądź konwekcja opisywana w poprzedniej prognozie konwekcyjnej jak i po południu czy wieczorem.

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x