Prognoza Konwekcyjna na dzień 12.06 oraz noc

W piątek napływająca ciepła i zasobna w wilgoć masa powietrza dotrze w pełni do Wielkopolski. Za jej sprawą możemy spodziewać się wzrostu temperatury do 27-30 st.C. Nie obędzie się również bez burz. Szanse na burze w piątek są znacznie wyższe niż było to w minionych dniach co widać na mapce załączonej do prognozy konwekcyjnej.

W piątek spodziewamy się wzrostu wartości CAPE do 2000-2500 J/Kg. Pionowy uskok wiatru będzie stosunkowo słaby, a kierunkowy uskok wiatru będzie słaby oraz umiarkowany. To właśnie za sprawą nieco podwyższonego kierunkowego uskoku wiatru który na ogół nie będzie najwyższy lecz w połączeniu z wysoką energią potencjalną oraz wilgocią może dać nam pojawienie się pojedynczych superkomórek burzowych których tempo przemieszczania się ze względu na niski przepływ powietrza będzie niewielkie. Dodatkowo wysoka zawartość wilgoci w troposferze spowoduje, że nadchodzące burze będą mocno uwodnione.

Prócz prognozowanych superkomórek burzowych które o ile się pojawią to będą to pojedyncze przypadki, możemy spodziewać się pojedynczych izolowanych komórek burzowych. Te również charakteryzować będzie wolne tempo przemieszczania się oraz wysokie uwodnienie. W późniejszym czasie za sprawą pionowego uskoku wiatru niewykluczone jest powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS).

Za sprawą podwyższonego parametru Delta Theta-E możemy przypuszczać, że burze będą mogły generować silne środowisko wiatrowe. Według obecnych wyliczeń w ciągu ważności prognozy konwekcyjnej podczas burz należy spodziewać się silnego wiatru sięgającego na ogół 70-85 km/h który w pojedynczych przypadkach może sięgać nawet 90-100 km/h, silnego oraz nawalnego opadu deszczu który ze względu na wolne tempo przemieszczania się może prowadzić do licznych zalań i podtopień, a nawet pojedynczych przypadków powodzi błyskawicznej oraz opadów gradu które w przypadku superkomórek burzowych będą mogły sięgać do 3 cm.

Obecnie zdecydowaliśmy się wydać pierwszy stopień zagrożenia w prognozie konwekcyjnej lecz warto zaznaczyć, że górna granica prognozowanych zjawisk śmiało mieści się w drugim stopniu zagrożenia. Ten też zostanie zapewne oznaczony na naszej mapie ostrzeżeń w późniejszym czasie. Niewykluczona jest także aktualizacja prognozy konwekcyjnej do drugiego stopnia z zaznaczonym niższym polem szans procentowych.

Pamiętajcie, że burze będą bardzo lokalne, a przewidzenie ich dokładnej lokalizacji jest niemożliwe! Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcam do obserwowania facebookowe strony Storm Chasers – Czerniejewo gdzie na bieżąco będę informował o aktualnej sytuacji.

Największe szanse na rozwój burz przypadają na godziny popołudniowe oraz wieczorne lecz potencjał do występowania wyładowań będzie się utrzymywał na mniejszym lub większym poziomie przez okres ważności prognozy.

Pamiętajcie, że mimo wysokiego prognozowanego potencjału do rozwoju burz, sytuacja w Wielkopolsce wciąż obarczona jest niepewnością i wymaga monitorowania sytuacji. Istnieje możliwość słabszego przebiegu sytuacji.

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x