Spływ zwrotnikowych mas powietrza – Przed nami upały i burze

Ostatnie dni za sprawą ciepłego, niestabilnego i zasobnego w wilgoć powietrza objawiły się rozwojem burz we wschodniej części kraju. Te były także nieco gwałtowniejsze, zwłaszcza w niedzielę. Przed nami spływ zwrotnikowego powietrza do Wielkopolski co najprawdopodobniej spowoduje pierwszy w tym roku wzrost temperatury do 30 st.C a lokalnie powyżej. Nie obędzie się również bez burz.

Od czwartku coraz cieplej!

Strumień napływającego ciepłego powietrza poczujemy już w czwartek. Tego dnia prognozuje się bowiem pojawienie temperatury w naszym województwie rzędu 23-25 st.C. Prócz tego mogą pojawić się także pojedyncze, niezbyt groźne burze. W kolejnych dniach będzie coraz cieplej…

Prognozowana przez model GFS temperatura powietrza na wysokości 2 metrów w czwartek

W piątek zwrotnikowa masa powietrza “rozleje się” nad Wielkopolską! Spodziewamy się wzrostu temperatury do 29-31 st.C i czystego, bezchmurnego nieba lecz do czasu. Po południu na terenie Wielkopolski dojdzie do znacznego wzrostu wartości CAPE które przekraczać będą nawet 2500 j/kg. Pozostałe warunki w troposferze będą korzystne do rozwoju burz. Obecnie w piątkowy wieczór i w nocy z piątku na sobotę zakładane są dwa scenariusze: Pierwszy to pojawienie się klasycznych burz termicznych które będą niemalże stacjonarne. Zagrożeniem z ich strony będą przede wszystkim intensywne opady deszczu które ze względu na swój niemalże stacjonarny charakter będą mogły prowadzić do licznych podtopień i zalań, a nawet pojedynczych przypadków powodzi błyskawicznych. Drugi scenariusz zakłada pojawienie się mezoskalowego układu burzowego który miałby przetoczyć się z południowego-wschodu na północny-zachód Wielkopolski. Ten scenariusz jest znacznie groźniejszy ponieważ burze generowałyby bardzo silne porywy wiatru. Niemniej jednak takowy scenariusz zakłada jedynie model UM.

Prognozowana przez model GFS temperatura powietrza na wysokości 2 metrów w piątek
Prognozowane burze przed model WRF w piątek
Prognozowany MCS przez model UM w nocy z piątku na sobotę

Prócz burz i wysokich temperatur w dzień czekają nas również ciepłe noce. Temperatura bowiem nie spadnie poniżej 15-16 st.C.

Podobna do piątku będzie sobota kiedy to ponownie dojdzie do wzrostu temperatury powietrza do 29-31 st.C. Niezmiennie w takiej sytuacji pojawią się burze które podobnie jak w piątek mogą być lokalnie silniejsze. Od niedzieli temperatura będzie niższa i sięgać będzie 22-25 st.C. Takowa temperatura prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej.

Szczegóły na temat burz będę przekazywał jak zawsze w prognozach siły i aktywności burz które planowo będą ukazywać się wieczorem na dzień przed wystąpieniem burz.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x