Prognoza Konwekcyjna na dzień 11.05

W ciągu ważności prognozy przez nasze województwo przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny za którym napływać zacznie znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Front dynamicznie wypierać będzie ciepłe masy znajdujące się obecnie na terenie naszego kraju. W związku z tym na wschodzie Wielkopolski może dojść do pojawienia się burz.

Dzisiejsza prognoza konwekcyjna podzielona została na obszary. Obszar 1a to obszar o największym ryzyku pojawienia się umiarkowanie silnych burz. Największym w tym przypadku to pojęcie względne bowiem istnieje potencjał, że burze całkowicie pominą nasze województwo występując dalej na wschód m.in w sąsiednim województwie łódzkim. Na ww. obszarze prognozuje się wzrost wartości CAPE do około 700-800 J/Kg. Energia potencjalna mocno wspomagana będzie przez silne ruchy powietrza które znacznie pomogą w organizacji burz. Dodatkowo istnieje potencjał pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej. Burze mogą występować tutaj w postaci wielokomórkowego układu który przynosiłby silne porywy wiatru do 80 km/h, silny deszcz do 20 mm oraz lokalnie grad do 1-2 cm.

W obecnej sytuacji należy zaznaczyć raz jeszcze, że istnieje prawdopodobieństwo całkowitego pominięcia Wielkopolski przez burze.

Na obszarze 1b i 1c szanse na burze są stosunkowo bardzo małe i o ile się pojawią, ograniczą się jedynie do punktowych wyładowań. Tutaj należy spodziewać się wiatru do 60 km/h oraz deszczu do 10 mm.

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x