Prognoza Konwekcyjna na dzień 10.05

W ciągu ważności prognozy konwekcyjnej na terenie Wielkopolski za sprawą wędrującej strefy frontów atmosferycznych spodziewamy się wzrostu wartości CAPE do 500-900 J/Kg. Kinematyka będzie umiarkowana, podobnie jak zawartość wilgoci w troposferze. Ze względu na większe ścinanie wiatru przy obecności frontu istnieje ryzyko pojawienia się wielokomórkowego układu burzowego, a nawet i superkomórek burzowych które miałyby wkroczyć z Dolnego Śląska lub południowej części województwa Lubuskiego. To właśnie tam pojawią się największe szanse rozwoju burz w całym kraju.

Prognozy dotyczące Wielkopolski są mocno niepewne dlatego ciężko określić w 100% czy wyładowania pojawią się. Niemniej jednak pierwszym stopiem zagrożenia linią przerywaną oznaczony został obszar o największym potencjale burzowym. W przypadku pojawienia się superkomórek burzowych, nie możemy wykluczyć wydania nawet drugiego stopnia zagrożenia przed burzami. W takim przypadku należy spodziewać się silnych porywów wiatru sięgających 80-90 km/h, silnego deszczu powodującego lokalne podtopienia oraz gradu który może osiągnąć 3 cm!

W przypadku wystąpienia wielokomórkowego układu burzowego możemy spodziewać się wiatru do 70-80 km/h, deszczu do 20 mm oraz gradu do 1 cm. Największy potencjał do pojawienia się burz będzie na południowych oraz południowo-zachodnich granicach obszaru objętego 1. stopiem zagrożenia. Ryzyko rozwoju burz pojawi się w godzinach popołudniowych i będzie trwało przez ważność prognozy konwekcyjnej.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x