Czeka nas chłodny maj?

Modele sezonowe na których bazują prognozy tego typu od początku roku sprawdzają się nie najgorzej. Za nami kwiecień który ponownie przebiegł zgodnie z naszymi zapowiedziami. Zanotowano bardzo niską sumę opadu a anomalia najprawdopodobniej nie odbiegała znacząco od norm. Na oficjalne dane przyjdzie nam jednak poczekać do około 15 maja. Przed nami niemalże cały maj który może przebiec z temperaturą poniżej normy.

Temperatura poniżej średniej?

Obecne wyliczenia modeli sezonowych które prezentują się dość stabilnie i wskazują, że maj przebiegnie bez odchyleń temperatury od średniej lub z niewielkim, ujemnym odchyleniem. Obecne prognozy średnioterminowe jak i długoterminowe m.in modelu GFS zdają się potwierdzać tą teorię. W maju może czekać nas wiele dni z temperaturą rzędu 12-17 st.C i to właśnie takich wartości można spodziewać się w głównej mierze. Do połowy maja temperatura jedynie w pojedynczych przypadkach może osiągnąć bądź nieznacznie przekroczyć 20 st.C o ile w ogóle dojdzie do takiej sytuacji. Sytuacja ma nieco poprawić się w drugiej połowie maja kiedy to nieco częściej zaobserwujemy wartości sięgające 20 st.C. Na upały przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Prognozowana anomalia temperatur w maju
Suma opadów w normie?

Wiele wskazuje, że maj przyniesie nam znacznie większą ilość opadu niż kwiecień. Prognozy wskazujące na sumę opadów bez odchyleń lub z nieznacznie dodatnim odchyleniem bez wątpienia cieszą i napawają optymizmem. Niższa temperatura w połączeniu z opadem mieszczącym się w normie może spowodować nieznaczne polepszenie się sytuacji hydrologicznej oraz nieco bardziej znaczącą poprawę w rolnictwie. Gleba w strefie korzeniowej powinna mieć znacznie więcej wilgoci w porównaniu do kwietnia. Większa liczba opadów obędzie się kosztem nieco niższej temperatury lecz w obecnej sytuacji to właśnie deszcz jest najważniejszy. Prócz prognozowanej znacznie większej sumy opadów w porównaniu do kwietnia możemy spodziewać się także większej ilości burz w porównaniu do kwietnia, zwłaszcza w drugiej połowie maja.

Prognozowana anomalia opadów

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x