Prognoza Konwekcyjna na dzień 30.04 oraz noc

Nasz kraj znajduje się obecnie w zasięgu stosunkowo ciepłej oraz bardziej zasobnej w wilgoć masie powietrza. W czwartkowe popołudnie do Wielkopolski z zachodu zacznie wkraczać front atmosferyczny na którego czele może dojść do rozwoju burz.

W ostatni dzień kwietnia prognozuje się wzrost wartości CAPE do około 150-400 J/Kg. Kinematyka będzie umiarkowana. Dodatkowo dojdzie do powstania stref zbieżności wiatru które dodatkowo zwiększą szanse rozwoju burz. Zbieżność wiatru zaznaczy się głównie w zachodniej, a następnie centralnej i północnej Wielkopolsce. Prognozowane warunki dadzą nam szanse na rozwój dość rozległego, wędrującego na czele frontu układu burzowego który ze względu na niskie wartości energii potencjalnej będzie mocno rozproszony. Ponadto możemy spodziewać się rozwoju pojedynczych komórek burzowych.

Na rozwój burz możemy liczyć głównie po południu i wieczorem. W pierwszej części nocy burze będą zanikać. Zagrożeniem z ich strony będą silne porywy wiatru do 75 km/h, silniejsze opady deszczu oraz punktowo opady drobnego gradu.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x