Nadchodzi zmiana w pogodzie

Kończący się obecnie tydzień przyniósł nam dużo słońca oraz temperatury przekraczające 20 st.C. Podobnie będzie w niedzielne popołudnie kiedy to spodziewamy się wzrostu temperatury do nawet 22 st.C. Wraz z początkiem nowego tygodnia rozpoczną się zmiany. Będzie znacznie chłodniej, a w nocy ponownie mogą pojawić się przymrozki.

Chłodny front atmosferyczny

W poniedziałek przez nasz kraj przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny za którym zaczną napływać znacznie chłodniejsze masy powietrza. Wcześniejsze prognozy zakładały przejście frontu w nieco późniejszych godzinach co oznaczałoby pojawienie się burz na terenie Wielkopolski. Aktualne wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że front przetoczy się przez nasze województwo w godzinach porannych. Wraz z nim pojawią się słabe opady deszczu, a lokalnie na południu Wielkopolski mogą pojawić się pojedyncze wyładowania.

Po przejściu frontu na terenie kraju pojawi się duży kontrast termiczny. Na południowym-wschodzie kraju temperatura sięgać będzie 20-22 st.C kiedy w tym samym czasie na północy Wielkopolski notować będziemy jedynie 6 st.C. To właśnie w głównej mierze na południowym-wschodzie naszego kraju występować będą burze.

Prognozowana przez model ICON temperatura powietrza na wysokości 2 metrów w poniedziałek o godzinie 10:00
Prognozowane przez model GFS wartości energii potencjalnej CAPE na południowym-wschodzie kraju
Znacznie chłodniejsze dni oraz nocne przymrozki

W nocy z poniedziałku na wtorek na terenie całego województwa należy spodziewać się przymrozków sięgających od -3 st.C do -1 st.C. W kolejnych dniach temperatura w ciągu dnia sięgać będzie od 10 st.C we wtorek do około 14-15 st.C w niedzielę. Wyjątkiem ma być czwartek kiedy to głównie w południowej części województwa temperatura wzrośnie do 18 st.C. W nocy możemy spodziewać się temperatury oscylującej w granicach 0-2 st.C. Przy samym gruncie temperatura może być ujemna.

Opady deszczu z wyjątkiem słabych, poniedziałkowych nie są prognozowane dlatego na polepszenie się sytuacji hydrologicznej nie ma co liczyć. Możemy spodziewać się na ogół słonecznego tygodnia z niższą temperaturą.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x