Rekordowa liczba pożarów lasów – sytuacja hydrologiczna pogarsza się

Za nami kolejny tydzień który przebiegł z wysoką temperaturą przekraczającą nawet 20 st.C. Zgodnie z zeszłotygodniowym wpisem, tydzień ten przyniósł znaczne pogorszenie się sytuacji hydrologicznej natychmiastowy wzrost zagrożenia pożarowego wraz z wzrostem temperatury. Zauważalnie obniża się także poziom wód w Wielkopolskich rzekach, a opadów deszczu które poprawiłyby obecną sytuację niezmiennie nie widać.

3-krotnie większa liczba pożarów lasów!

Tydzień temu zaznaczaliśmy, że miniony tydzień może przebiec z dużą liczbą pożarów w kraju. Tak też było. Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na terenie kraju zanotowano aż 3 razy więcej pożarów lasów w porównaniu z ostatnim tego typu wpisem. Spowodowane jest to występującą suszą co przekłada się na fakt, że nie trzeba dużo do rozwoju groźnego pożaru.

Według danych statystycznych KG PSP w okresie od 03.04 do 09.04 odnotowano 6166 pożarów traw oraz 751 pożarów lasów. Dla porównania w ostatnim tego typu wpisie mówiliśmy o 3711 pożarach traw i 242 pożarach lasów.

Dzisiejsze dane zagrożenia pożarowego z godziny 13:00 wskazują na wciąż utrzymujące się duże zagrożenie pożarowe. Jedynie w dwóch strefach prognostycznych znajdujących się na terenie naszego województwa odnotowano średnie zagrożenie pożarowe.

Zagrożenie pożarowe
Źródło – Baza Pożarów
Bardzo sucha gleba

Jeszcze tydzień temu jedynie lokalnie na poziomie 0-7 cm notowano wilgotność na poziomie 15%. Dziś na tym samym poziomie oraz na coraz większym obszarze nie notujemy jakiejkolwiek wilgotności gleby! Taka sytuacja ma miejsce na wschodzie oraz południowym-zachodzie Wielkopolski.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Katastrofalna sytuacja występuje także w strefie korzeniowej co oznacza duże problemy dla roślin takich jak zboża. Tutaj wilgotność gleby wynosi najmniej zaledwie 15%. Najgorsza sytuacja występuje od wschodu Wielkopolski przez południe oraz zachód województwa.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie korzeniowej
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Obecnie najgorsza sytuacja hydrologiczna w strefie korzeniowej notowana jest w województwie Łódzkim, Wielkopolskim, Lubuskim, cz. Śląskim i Opolskim.

Spadający poziom wód w Wielkopolskich rzekach

Spadający poziom wód widzimy na wielu stacjach hydrologicznych. Jedną z nich jest stacja znajdująca się na moście Rocha w Poznaniu gdzie z każdym dniem poziom wody w Warcie maleje. Aktualnie poziom wody w Warcie jest około 60 cm poniżej dolnej granicy stanów średnich co daje nam poziom 159 cm.

Pomiar poziomu wody w Warcie ze stacji znajdującej się na moście Rocha w Poznaniu
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Niskie stany wód w rzekach występują także na wielu innych stacjach hydrologicznych. Niemniej jednak wiele rzek posiada jeszcze poziom wody w normie dlatego aktualna sytuacja nie należy do najgorszych lecz dąży do dalszego pogarszania się.

Aktualny stan w Wielkopolskich rzekach
Czarny – Strefa stanów niskich
Niebieski – Strefa stanów średnich
Zielony – Brak stanów charakterystycznych
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Prognoza na kolejne 7 dni

Prognozowana sytuacja nie powinna raczej nikogo zaskoczyć. W dalszym ciągu poprawy sytuacji nie widać, a według prognoz modeli numerycznych do następnego piątku spadnie aż… 1 mm deszczu. Dosłownie chwilowa i lokalna poprawa sytuacji hydrologicznej może pojawić się w poniedziałek kiedy to przez Wielkopolskę mogą przetoczyć się burze. Te mogą okazać się gwałtowniejsze. Opady deszczu które przyniosą burze (o ile się pojawią) bardzo szybko odparują przez co na dosłownie kilka godzin zauważymy powierzchowną różnicę. Na temat ewentualnych burz przeczytacie w weekend. Temperatura będzie mocno zróżnicowana. Według naszych prognoz, ogólna liczba pożarów traw i lasów w nadchodzącym okresie powinna być niższa niż obecna.

Prognozowana suma opadów do 18 kwietnia przez model GFS
Źródło – wxcharts
0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x