Średnie i duże zagrożenie pożarowe – tysiące interwencji strażaków

Sytuacja hydrologiczna w przeciągu ostatniego tygodnia nie uległa zmianie, a wręcz przeciwnie – pogorszyła się. Za sprawą niższych temperatur oraz wyższej wilgotności powietrza w ciągu tygodnia spadło nieco zagrożenie pożarowe. Niestety wszystko wraca już na dawny tor.

Ponad 1000 pożarów jednego dnia

Od początku tygodnia do naszego kraju napływają chłodne masy powietrza. Widać to także po ilości pożarów zarówno traw jak i lasów. Słoneczna oraz bardzo ciepła sobota sprawiła, że strażacy na terenie kraju wyjeżdżali do pożarów traw aż 1075 razy oraz 87 razy do pożarów lasów. W kolejnych dniach było znacznie chłodniej przez co pojawiało się kilkaset pożarów w ciągu jednego dnia. Obecne warunki nie pozwalają na dużą ilość samozapłonów dlatego też w głównej mierze za interwencje strażaków odpowiadają ludzie którym wypalanie traw wymyka się spod kontroli.

Przy tak dużym zagrożeniu pożarowym jakie mieliśmy w sobotę, fakt wymykania się wypalania spod kontroli nie powinien dziwić. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak szybko z drobnego wypalania traw może dojść do dużego i groźnego pożaru w obecnej sytuacji. Niestety wyjazdy do pożarów traw wiosną towarzyszą strażakom od wielu lat. Niemniej jednak w tym roku sezon zaczął się wyjątkowo szybko, a ze względu na występującą suszę łączna liczba pożarów traw i lasów może być wyjątkowo wysoka.

Tak jak wyżej przeczytaliście, obecnie głównym źródłem pożarów jest działalność człowieka. Niemniej jednak susza, a co za tym idzie wysokie zagrożenie pożarowe jest w tym przypadku praktycznie kluczowe. Jeśli sytuacja hydrologiczna nie ulegnie poprawie, może czekać nas kolejne lato z dużą liczbą pożarów – głównie lasów. Z osobistego punktu widzenia na poprawę sytuacji hydrologicznej nie liczyłbym.

W ciągu tygodnia (okres od 26.03 do 02.04) Państwowa Straż Pożarna na terenie kraju odnotowała 3711 pożarów traw oraz 242 pożary lasów

Aktualne zagrożenie pożarowe oraz sytuacja hydrologiczna

Według danych zagrożenia pożarowego z dnia 3 kwietnia godz. 13:00 na terenie Wielkopolski występuje średnie oraz duże zagrożenie pożarowe. Jedynie na jednym z obszarów prognostycznych na samej północy Wielkopolski nie odnotowano zagrożenia pożarowego lecz jest to jedynie chwilowe. Już w następnej aktualizacji mapy brak zagrożenia zamieni się w co najmniej średnie zagrożenie pożarowe natomiast za kilka dni w całym kraju zagrożenie pożarowe będzie bardzo duże lecz o tym porozmawiamy chwilę później. Aktualnie przejdźmy do sytuacji hydrologiczej.

Zagrożenie pożarowe
Źródło – Baza Pożarów

Niestety sytuacja hydrologiczna pogorszyła się od ostatniego wpisu. Wilgotność ściółki wynosi najmniej na południowym-zachodzie Wielkopolski. Dzisiejszy pomiar wskazuje na poziom wilgotności zaledwie 15%! W strefie korzeniowej również nie jest dobrze. Wilgotność na tym poziomie wynosi jedynie 30%. W pasie od wschodniej Wielkopolski po centralną oraz południowo-zachodnią część województwa gdzie najniższy poziom wilgotności istnieje wysokie zagrożenie tzw. niżówką.

Wilgotność ściółki
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Mało optymistyczne prognozy

Prognozy nie należą do optymistycznych. Mapa zagrożenia pożarowego za kilka dni cała zmieni kolor na czerwony, a sytuacja hydrologiczna może ulec dalszemu pogorszeniu się. Wraz z początkiem nadchodzącego tygodnia prognozuje się napływ znacznie cieplejszych mas powietrza. Najprawdopodobniej pierwszy raz w tym roku na termometrach zanotujemy temperaturę rzędu 20 st.C, a lokalnie i powyżej 20 st.C. Wysoka temperatura w połączeniu z dużym usłonecznieniem oraz praktycznie brakiem opadów w nadchodzącym tygodniu nie wpłynie korzystnie. Wątpliwości nie pozostawia fakt, że obecny tydzień przebiegnie z dużą ilością pożarów traw jak i lasów. Prawdopodobnie PSP odnotuje kolejne dni w których ilość wyjazdów do pożarów traw i lasów przekroczy 1000.

Na temat ocieplenia pojawi się osobna prognoza która ukaże się jutro w godzinach około południowych.

Wysoka temperatura oraz słoneczna aura zachęcać będzie do wielu spacerów. Niemniej jednak obecna sytuacja to nie czas na spacery. Zachowajmy się odpowiedzialnie i pozostańmy w domu. Apelujemy do Was także o powstrzymywanie się z wypalaniem traw. Bez wypalania też urośnie.

Źródłem ilości interwencji straży pożarnej są dane statystycznej KG PSP

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x