Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach!

Niestety scenariusz zapowiadany przeze mnie praktycznie od początku tego roku z każdym dniem sprawdza się. Zeszłoroczna susza w połączeniu z niską sumą opadów zimą zdecydowanie nie polepszyła sytuacji hydrologicznej w takim stopniu jakbyśmy tego oczekiwali co oznacza, że wciąż mamy do czynienia z suszą na terenie naszego województwa ale także i kraju.

Zgodnie z podawanymi informacjami, wody które zebrały się w lutym oraz na początku marca to jedynie powierzchowne wody które w obecnie suchym oraz słonecznym okresie bardzo szybko wyparowały nie pozostawiając po sobie śladu. Nieco głębiej bo na poziomie 1 metra wilgotność gruntu utrzymuje się praktycznie na jednym, niskim poziomie czyli od zaledwie 35% do 55%. W strefie korzeniowej zaczyna robić się także bardzo sucho. Wilgotność gleby na poziomie do 24 cm wynosi w Wielkopolsce najmniej 30%!

Poziom wilgotności gleby w strefie korzeniowej. Stan na 25 marca 2020.
Źródło – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Wszystko wskazuje, że sprawdza się nasz mało optymistyczny scenariusz. Niskie sumy opadowe połączone z dużą porcją słońca oraz wysokimi temperaturami powodować mogą duże problemy dla roślin, zwłaszcza zbóż w okresie wegetacji. Susza przekłada się także na duże zagrożenie pożarowe w lasach, a mamy przecież dopiero marzec. Aktualnie na terenie całego kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach! Oznacza to, że do rozwoju groźnego pożaru dużo nie trzeba. Według danych statystycznych KG PSP, tylko wczoraj (24 marca) Państwowa Straż Pożarna odnotowała 28 pożarów lasów na terenie kraju. Praktycznie każdego dnia pojawia się kilkadziesiąt pożarów lasów na terenie kraju. Na razie są one na szczęście niewielkie i tyczą się głównie ściółki leśnej. Niemniej jednak mamy dopiero marzec, a doskonale wiemy, że najwięcej pożarów lasów pojawia się nam latem.

Aktualne zagrożenie pożarowe w kraju
Źródło – Baza Pożarów IBLES

Wysokie zagrożenie pożarowe nie dotyczy tylko lasów. Każdego roku apelujemy o nie wypalanie traw. Wypalanie nie przynosi żadnych korzyści, a często kończy się przyjazdem straży pożarnej. Wskutek pożarów traw każdego roku giną zwierzęta oraz niestety ludzie. W w bieżącym roku zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych. Wczoraj strażacy na terenie kraju wyjeżdżali aż 454 razy do pożarów traw.

Pożary w dniu 24.03.2020 r.
Źródło – Dane statystyczne KG PSP

Wiele wskazuje, że w dalszym ciągu sytuacja będzie rozwijać się w tym mniej optymistycznym kierunku. Według modeli sezonowych nie prognozuje się pojawienia dodatnich anomalii opadów, a wręcz odwrotnie. Widzimy ujemne anomalie opadów oraz dodatnie anomalie temperatury. Apelujemy do Was o zachowanie ostrożności. Do rozwoju pożaru w obecnych warunkach potrzeba naprawdę niewiele!

O przebiegu sytuacji jak zawsze będę informował.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x