Prognoza Konwekcyjna na dzień 12.03

W czwartek znajdziemy się w zasięgu dynamicznego niżu którego centrum przemieszczać się będzie nad wodami Bałtyku. W dalszym ciągu występować będzie cyrkulacja strefowa co oznacza iście wysokie temperatury. W czwartkowe popołudnie należy spodziewać się temperatur rzędu nawet 16-18 st.C! Po południu z zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny za którym napłyną znacznie chłodniejsze, arktyczne masy powietrza z północy. Na czele frontu jak i za nim może dojść do rozwoju burz!

W trakcie ważności prognozy dojdzie do wzrostu wartości CAPE do 50-200 J/Kg. Przepływ powietrza w dolnej części troposfery będzie bardzo duży co dodatkowo napędzać będzie rozwój burz. W środowisku wysokiej kinematyki należy spodziewać się burz przede wszystkim na czele chłodnego frontu atmosferycznego. Wiele wskazuje, że dojdzie do uformowania się liniowego pasma konwekcyjnego z którego lokalnie może zagrzmieć. Zagrożeniem ze strony konwekcji o charakterze liniowym będą przede wszystkim silne porywy wiatru sięgające 85-100 km/h. Punktowo niewykluczone są porywy do 110 km/h. Dodatkowo pojawią się silne opady deszczu bądź krupy śnieżnej oraz lokalnie gradu do 1 cm.

Po przejściu frontu atmosferycznego będą istniały niewiele szanse na formowanie się pojedynczych komórek burzowych. Ich zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 80 km/h, silniejszy deszcz oraz krupa śnieżna, a także lokalne opady drobnego gradu.

Rozwój burz prognozuje się głównie w godzinach popołudniowych między 12:00, a 16:00.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x