Wraz z dniem dniem dzisiejszym przywitaliśmy nowy miesiąc – marzec który przyniesie nam wiosnę, zarówno tą kalendarzową jak i meteorologiczną. Niemniej jednak patrząc na aurę za oknem, wiosna postanowiła przyjść dużo wcześniej. W lutym w godzinach nocnych zanotowano temperaturę bliską 18 st.C! Nie da się ukryć, że to iście letnia wartość. Jaki będzie marzec? O tym poniżej!

Niezmiennie dodatnia anomalia temperatury

Według wyliczeń modelu sezonowego, marzec przebiegnie podobnie jak luty czyli pod znakiem dodatniej anomalii temperatury. Oznaczać to będzie, że głównie możemy spodziewać się dominacji temperatur rzędu okolic 10 st.C i więcej. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się niższe temperatury. Dodatnia anomalia miesięczna wskazuje na przeważające dodatnie temperatury lecz wiadomo, że nadal mogą pojawić się chłodniejsze dni. Te o ile się pojawią, nie będą długotrwałe. Atak zimy nam nie grozi.

Już teraz krótkoterminowe wyliczenia modeli numerycznych wskazują na temperaturę około 8-10 st.C. Takiej też możemy spodziewać w kolejnych dniach. W marcu pojawiać się będzie także coraz więcej chwil ze słońcem.

Prognozowana dodatnia anomalia temperatury przez model CFS
Zła sytuacja hydrologiczna

Luty przebiegł zgodnie z poprzednią prognozą sezonową. Zanotowano dodatnią anomalię temperatury, pojawiło się również więcej opadów. Tu również pojawiła dodatnia anomalia. Niestety deficyt wody jest tak ogromny, zwłaszcza na południu Wielkopolski, że opady deszczu w minionym miesiącu poprawiły jedynie sytuację hydrologiczną w strefie korzeniowej. To w połączeniu z prognozowanym ciepłym marcem oraz wysokim poziomem parowania jak na obecną porę roku nie wróży dobrze. Woda ze strefy korzeniowej może szybko odparować przez co po opadach nie pozostanie śladu. Dodatkowo według prognoz, marzec będzie bardzo suchy. Możemy spodziewać się niewielkiej sumy opadowej za cały miesiąc.

Na poziomie 1 metra wilgotność gleby na południu województwa wynosi zaledwie 35% natomiast średnio na terenie Wielkopolski notujemy 40-50%. To zdecydowanie za mało! Niestety zła sytuacja hydrologiczna jest dość niepokojąca. Wody powierzchniowe odparują w szybkim tempie, natomiast na innych poziomach jest sucho. Bez wątpienia może przełożyć się to w późniejszym czasie na wzrost upraw oraz wysokie zagrożenie pożarowe w lasach jak i podczas żniw na polach. Doskonale pamiętamy częste pożary zbóż podczas prac polowych oraz pożary lasów w 2019 roku. Już wtedy było ich nadzwyczaj dużo.

Jak już wyżej wspomniałem, według modeli sezonowych przed nami także suchy marzec. Prognozuje się wystąpienie ujemnej anomalii opadów co dodatkowo wpłynie na sytuację hydrologiczną.

Prognozowana ujemna anomalia opadów przez model CFS
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 100-289 cm.

Częsta wędrówka ośrodków niżowych przynoszących silny wiatr tak jak było to w lutym nam nie grozi. Oczywiście być może pojawią się jeszcze silne porywy wiatru nad naszym krajem lecz będą to pojedyncze przypadki. W marcu zauważymy także nieco więcej burz. Te jednakże nie powinny być silne.

Powyższa prognoza sezonowa na marzec to orientacyjna prognoza wg. obecnych wyliczeń modeli sezonowych. Jest to prawdopodobny scenariusz ogólnego przebiegu miesiąca. Prognozy obarczone są ryzykiem zmian lecz nie powinny być one bardzo duże.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x