Prognoza Konwekcyjna na dzień 10.02

Przed nami załamanie pogody. Prócz ośrodka niżowego na nasz kraj oddziaływać będzie silny prąd strumieniowy. Ponadto spodziewamy się przejścia frontu okluzji na czele którego mogą tworzyć się burze!

W tracie ważności prognozy dojdzie do wzrostu wartości CAPE do 50-150 J/Kg. Chwiejność termodynamiczna wyniesie około -1 st.C, a uskoki wiatru będą ogromne (DLS 40-45 m/s, LLS 10-15 m/s) co będzie mocno wspomagać rozwój burz. Silny przepływ powietrza w troposferze może spowodować, że mimo niskiej energii potencjalnej dojdzie do rozwoju groźnych burz. Ze względu na mocną dynamikę, możemy spodziewać się liniowego układu burzowego podczas którego porywy dochodzić będą do 90 km/h – 100 km/h!. Ponadto nie możemy wykluczyć linii szkwału podczas której porywy wiatru osiągałyby bardzo wysokie, wręcz niszczące wartości na poziomie 100 km/h – 110 km/h, a nawet punktowo więcej! Ponadto podczas burz należy spodziewać się opadów deszczu, krupy śnieżnej oraz drobnego gradu.

Największe choć to pojęcie względne bowiem ogólne szanse rozwoju burz ocenia się na około 40% wystąpią na południowym-zachodzie Wielkopolski. Tam też istnieje ryzyko wystąpienia najsilniejszych burz.

Sytuacja prognostyczna dotycząca burz jest dość niepewna przez co wymaga stałego monitorowania. Możliwa jest aktualizacja prognozy konwekcyjnej do 2. stopnia zagrożenia ze względu na prognozowany silny wiatr podczas burz. Możliwe jest także, że burze ograniczą się do pojedynczych wyładowań na froncie. W związku z tym zachęcamy do bieżącego obserwowania strony gdzie ukazywać się będą kolejne informacje dotyczące obecnej sytuacji burzowej. Pojawi się także relacja live.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Oficjalny komunikat dotyczący silnych porywów wiatru dostępny TUTAJ (Klik!)

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x