Luty z wysoką dodatnią anomalią temperatury! Pojawi się także więcej opadów.

Modele sezonowe są dość niepokojące lecz jednocześnie optymistyczne. Wskazują bowiem, że luty przebiegnie nam pod znakiem mocno dodatniej anomalii temperatury. Optymistycznie w tych prognozach patrzymy na ilość opadów deszczu których anomalia także może być dodatnia co w obecnej sytuacji powinno bardzo ucieszyć.

Luty z dominacją ciepłych mas powietrza!

Prawdopodobnie luty który właśnie się rozpoczął przebiegnie pod znakiem dodatniej anomalii temperatury co oznacza dominację ciepłych mas powietrza w naszym kraju. Prawdopodobnie bowiem żaden szanujący się pasjonat meteorologii nie przyjmie gwarancji za te prognozy. Niemniej jednak wiele wskazuje, że modele sezonowe na luty nie pomylą się przez co możemy spodziewać się w głównej mierze dodatnich temperatur.

Prognozowana bardzo wysoka, miesięczna, dodatnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów w lutym.
Źródło – klimat.ug.edu

Wystąpienie tak wysokiej, dodatniej anomalii w lutym jest z pewnej strony dość niepokojące. Doskonale widzimy, że praktycznie z roku na rok robi się nam coraz cieplej, a zimy są mocno łagodne oraz suche. Wciąż w naszym kraju mamy suchy okres w którym nie pojawia się zbyt dużo opadów. To w połączeniu z wysoką temperaturą może wpłynąć na okres wegetacji roślin oraz zagrożenie pożarowe w lasach. Chociażby ostatni rok pokazał, że do pojawienia się groźnych pożarów lasów nie trzeba dużo.

Duży pożar lasu w Sokołowie k. Wrześni 6 sierpnia 2019 roku wywołany najprawdopodobniej niedopałkiem papierosa bądź iskrą która wydobyła się spod kół przejeżdżającego obok pociągu.

Mocno dodatnią anomalię temperatury obserwujemy już dziś. Nasz kraj znajduje się aktualnie w zasięgu ciepłych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Niemniej jednak wkrótce się to zmieni bowiem prognozuje się przejście chłodnego frontu atmosferycznego za którym napłynie chłodniejsze powietrze.

Luty z większą ilością opadów?

Wiele wskazuje, że w lutym zmieni się sytuacja hydrologiczna. Ciepłe masy powietrza będą mocno zasobne w wilgoć przez co prognozuje się dodatnią anomalię opadów co bez wątpienia ucieszy prawdopodobnie niemalże każdego. Deszcz w obecnej sytuacji jest nam bardzo potrzebny.

W 2019 roku bowiem spadło aż ~200 mm deszczu mniej niż w wieloleciu (1989-2010). To naprawdę bardzo dużo co bez wątpienia widzimy na własne oczy.

Prognozowana dodatnia anomalia opadów w lutym.
Źródło – klimat.ug.edu
Większe zagrożenie silnymi porywami wiatru!

Ciepłe, wilgotne masy powietrza mogą spowodować zwiększenie się ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru. Może to oznaczać, że luty będzie także dość wietrznym miesiącem z silniejszymi incydentami wiatrowymi. W przypadku pojawienia się zagrożeń, jak zawsze możecie na mnie liczyć! Postaram się ostrzec Was możliwie najszybciej jak się da.

Tymczasem jutro możemy spodziewać się wzrostu prędkości wiatru. W Wielkopolsce prognozuje się maksymalne porywy osiągające 65 km/h, lokalnie do 70 km/h.

Powyższa prognoza sezonowa na luty to orientacyjna prognoza wg. obecnych wyliczeń modeli sezonowych. Jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz ogólnego przebiegu miesiąca. Prognozy obarczone są ryzykiem zmian lecz nie powinny być one bardzo duże.

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x