Przed nami silny podmuch ciepła!

Od jakiegoś czasu z zaciekawieniem ale i niepokojem obserwujemy prognozy na nadchodzący tydzień. Prognozuje się bowiem szeroki spływ mas powietrza znad… Afryki! Anomalia temperatury może osiągnąć iście ekstremalne wartości. Czeka nas wiosna w środku grudnia?

Temperatura na wysokości 850 hPa prognozowana we wtorek. Strzałki oznaczają kierunek napływającego powiatrza

Na terenie naszego kraju zauważanie cieplej będzie już we wtorek kiedy to na południowym-wschodzie kraju będą mogły wskazywać nawet 13-16 kresek powyżej zera natomiast w Wielkopolsce możemy spodziewać się temperatury do 10-12 st.C! Pewnie przyznacie, że na grudzień to zdecydowanie za ciepło. Anomalia temperatury na wysokości 850 hPa (~1,5 km n.p.m) w porównaniu do wielolecia na terenie Europy wyniesie aż… 20 st.C!!! Odchylenie temperatury od norm o aż 20 st.C to skrajnie ekstremalna wartość! Na terenie Polski anomalia nie będzie dużo niższa bowiem wyniesie ona aż 16 st.C!

Ekstremalnie wysoka anomalia temperatury na wysokości 850 hPa prognozowana na wtorek
Jak prezentują się kolejne dni?

Kolejne dni niestety również nie są optymistyczne. Tak wysokie odchylenie temperatury od norm jest dość niepokojące. Napływ mas powietrza znad kontynentu afrykańskiego w drugiej połowie grudnia nie jest czymś co zdarza się często. Prócz wysokich jak na grudzień temperatur będzie także na ogół pochmurno z niewielką ilością deszczu.

Obecne prognozy wskazują, że co najmniej do końca tygodnia pozostanie z nami temperatura o wartościach od 8 do 13-14 st.C na terenie Wielkopolski i nawet do 16 st.C na terenie Polski! Zapewne ciekawi Was również czy święta będą równie ciepłe. Mówiąc mocno wstępnie, święta przeminą nam z temperaturą do 10-12 st.C.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x