Ze skrajności w skrajność!

Ostatni czas w pogodzie był bardzo ciepły oraz słoneczny. Temperatura przekraczała nawet 25 st.C a dni bez słońca było naprawdę mało. Niestety mam złą wiadomość dla wszystkich fanów tak pięknej pogody. Już wkrótce zamiast ciepłego zwrotnikowego powietrza napływać zacznie chłodne, arktyczne.

Zwrotnikowe powietrze pod koniec października!

Tak, do naszego kraju dzisiaj ponownie napłynie zwrotnikowe powietrze. Temperatura na wysokości 850 hPa (ok. 1,5 km) osiągnie aż 20-21 st.C natomiast na wysokości 2 metrów w naszym kraju słupki rtęci wskazać mogą temperaturę rzędu 25-28 st.C! Anomalia temperatury kolejno wyniesie ok. 18 st.C oraz 14 st.C!

Anomalia temperatury na wysokości 850 hPa

Wysoka temperatura rzędu 20 st.C i więcej powinna utrzymać się mniej więcej do końca tygodnia. Następnie najprawdopodobniej zaobserwujemy spływ o wiele chłodniejszych mas powietrza. Skrajnie dodatnia anomalia temperatury zamieni się w ujemną.

Ochłodzenie od przyszłego tygodnia!

Wszystko wskazuje, że prawdziwe ochłodzenie pojawi się od początku nadchodzącego tygodnia. Początkowo znajdziemy się w zasięgu chłodnego powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Z czasem napływać zacznie arktyczne powietrze z północy.

Wciąż nie wiemy jak silne może być ochłodzenie. Jeszcze niedawno prognozy wskazywały, że temperatura nocami w Poznaniu mogłaby spaść do nawet -8/-6 st.C. Dziś są to jedynie większe przymrozki do około -5/-3 st.C. Temperatura w dzień na ogół osiągać będzie maksymalnie do 5 st.C.

Anomalia temperatury na wysokości 850 hPa pod koniec miesiąca

Niewykluczone również, że pojawią się pierwsze opady śniegu na nizinach. Prognozy są wciąż niestabilne lecz możemy śmiało powiedzieć, że wiele wskazuje na to, że ochłodzenie faktycznie zawita do naszego kraju. Opady pierwszego śniegu również wydają się być dość realne niemniej jednak ze względu na niestabilność modeli nie jesteśmy obecnie wstanie powiedzieć czy pojawi się jakakolwiek pokrywa śnieżna. Jeszcze niedawno modele wskazywały na pojawienie się ośrodka niżowego który przyniósłby pokrywę śnieżną o wysokości nawet 20 cm na terenie Wielkopolski! Dziś widzimy jedynie pojedyncze, słabe, przelotne opady.

Kiedy modele się ustabilizują, będziemy jak zawsze informować Was o wszystkim!

Czy to już początek zimy? Oby nie!

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x