Przed nami spływ chłodnych mas powietrza!

Niestety zgodnie z tym co pisaliśmy w środę, czeka nas wystąpienie prądu strumieniowego który przyniesie znacznie chłodniejsze masy powietrza! Obecność chłodnych mas przyniesie nam rozwój wielu, konwekcyjnych opadów deszczu a lokalnie burz. Kiedy poczujemy ochłodzenie oraz pojawią się opady?

Niższa temperatura już we wtorek

Noce już dziś bywają chłodne. W Krzyżu Wielkopolskim w nocy z soboty na niedzielę temperatura spadła do zaledwie 2 st.C. Niemniej jednak temperatura w ciągu dnia na razie nie jest bardzo niska. Zmieni się to już w nadchodzącym tygodniu. Obecność prądu strumieniowego naznaczy się już we wtorek. Jego prędkość wynosić będzie około 150-190 km/h i to właśnie on przyniesie chłodniejsze masy powietrza. Również we wtorek nasze termometry wskażą maksymalnie 10-12 st.C natomiast w nocy będą to wartości około 3-5 st.C. Tego dnia dojdzie również do nieznacznej wzrostu wartości CAPE przez co pojawią się konwekcyjne opady deszczu. Temperatura na wysokości 850 hPa (~1,5 km n.p.m) oscylować będzie w granicach 0 st.C natomiast na wysokości 500 hPa (~ 5,6 km n.p.m) temperatura wyniesie poniżej -30 st.C

Prognozowana temperatura na wysokości 500 hPa
Źródło – Meteomodel
W kolejnych dniach chłodniej!

Chłodne masy powietrza z każdą godziną obejmować będą swoim zasięgiem pozostałą część kraju w tym i naszego województwa. Temperatura powietrza na wysokości 2 m wynosić będzie minimalnie 0-5 st.C natomiast maksymalnie 10 st.C bądź niewiele powyżej 10 st.C. Niewykluczone jest, że lokalnie w Wielkopolsce termometry wskażą temperaturę poniżej 0 st.C. Temperatura na wysokości 850 hPa spadnie do -2/-4 st.C. Pojawiać się będą także lokalne burze oraz wiele, pojedynczych konwekcyjnych opadów deszczu. Nie możemy wykluczyć, że lokalnie dojdzie do pojawienia się opadów krupy śnieżnej lecz nie możemy dać na to gwarancji.

Warto także zwrócić uwagę na imponująco wysoką, ujemną anomalię temperatury na wysokości 850 hPa!

Anomalia temperatury na wysokości 850 hPa
Źródło – WXCharts

Ocieplenie ma pojawić się w weekend. Wtedy spodziewamy się napływu znacznie cieplejszych mas powietrza lecz tę informację należy traktować z przymróżeniem oka. Tak odległe prognozy obarczone są dużym ryzykiem nie sprawdzenia się zwłaszcza przy niestabilności w pogodzie. Zachęcam do bieżącego obserwowania strony gdzie będę informować o aktualnym przebiegu pogodowej sytuacji.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x