POTENCJALNIE GROŹNA SYTUACJA POGODOWA! PROGNOZA KONWEKCYJNA NA DZIEŃ 12.08 ORAZ NOC

W poniedziałek do naszego kraju napłyną zwrotnikowe masy powietrza. Następnie wkroczy bardzo aktywny, chłodny front atmosferyczny na czele którym pojawi się zafalowanie. Bez wątpienia prognozowana sytuacja jest najgroźniejszą od 2017 roku.

W poniedziałek prognozuje się wzrost wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do 2000-2700 J/Kg. Silne uskoki wiatru zarówno na poziomie 0-6 km oraz 0-3 km powodować będą szybką organizację burz w superkomórki burzowe oraz zorganizowane układy wielokomórkowe z wbudowaną linią szkwału. Uskoki wiatru na poziomie 0-6 km (DLS) mogą wynieść aż 25-35 m/s natomiast na wysokości 0-3 km (LLS) wyniesie maksymalnie około 10-12 m/s.

Bez dalszego zagłębiania się w parametry związane z rozwojem burz przechodzimy do konkretów a te nie są optymistyczne. Poniedziałkowe warunki do rozwoju burz sprzyjać będą jak już wcześniej wspomniałem szybkiej organizacji superkomórek burzowych. Te z czasem najprawdopodobniej połączą się w jeden zorganizowany mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS) z wbudowaną linią szkwału który z czasem może “wybrzuszyć się” tworząc charakterystyczny łuk bow echo. W takim przypadku głównym zagrożeniem ze strony burz będą bardzo silne/niszczące porywy wiatru osiągające spokojnie 100-120 km/h! Ponadto pojawią się bardzo silne opady deszczu osiągające nawet 50-60 mm oraz lokalne opady gradu do 5-7 cm. Ponadto nie wyklucza się rozwoju pojedynczej, silnej trąby powietrznej. Prognozy wskazują, że największy potencjał wystąpi na wschodzie obszaru objętego 2. stopniem zagrożenia.

Jeśli sprawdzi się najgorszy scenariusz z bow echo, prognoza zostanie zaktualizowana natychmiastowo do 3. najwyższego stopnia zagrożenia. Ponadto na naszej mapie ostrzeżeń w dniu jutrzejszym wydawane będą ostrzeżenia a na facebookowej stronie Storm Chasers – Czerniejewo przeprowadzona zostanie relacja live.

Rozwój burz przewidywany jest głównie na godziny późnopopołudniowe, wieczorne oraz nocne.

Przewodnik po prognozach konwekcyjnych

Pamiętaj, że burze są zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Wydał: Łukasz Kuliński

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x