Ogromna susza w Wielkopolsce! Rzeki wysychają!

Ten rok ponownie przynosi nam bardzo mało opadów oraz wysokie temperatury. Aktualne dane wskazują, że największy deficyt wody spośród całego kraju występuje właśnie w Wielkopolsce! Jak prezentuje się poziom suszy w Wielkopolsce oraz innych częściach kraju?

Obecne a wieloletnie sumy opadów
Wieloletnia suma opadów w czerwcu
Źródło – IMGW

Porównując obecne, a wieloletnie sumy opadów z poszczególnych miesięcy czy okresów możemy bez problemu dostrzec różnice i to nie małe które niestety nie są zadowalające. Normy wieloletnie opadów w czerwcu za okres 1971-2000 r. wynoszą dla naszego województwa średnio 60-70 mm natomiast wiosną wieloletnia suma opadów wynosi około 125 mm. Jak przedstawiają się te liczby dzisiaj?

Tegoroczna suma opadów wiosną wyniosła 80-120 mm czyli bardzo dużej różnicy na ogół nie ma. Niemniej jednak różnice dostrzeżemy patrząc na poszczególne miesiące, zwłaszcza letnie. W czerwcu suma opadów wyniosła zaledwie 10-20 mm! Tylko na nieznacznym obszarze Wielkopolski suma ta była nieznacznie wyższa. To aż 3-6 razy mniej od norm wieloletnich!

Suma opadów w czerwcu
Źródło – IMGW

Niskie sumy opadowe nie pojawiły się tylko w czerwcu. Spójrzmy chociażby na kwiecień czy luty gdzie sumy opadów także były mniejsze niż normy wieloletnie i wyniosły najmniej 10 mm.

Wysoki niedobór wody w glebie!

Państwowa Służba Hydrogeologiczna wydała kilka dni temu ostrzeżenie przed niżówką. Drastycznie obniża się nie tylko poziom wód na ziemi ale także i pod ziemią. Jeśli wszystko nastąpi zgodnie z prognozami to w sierpniu może zabraknąć wody w studniach! Wysoki deficyt wody objawia się także usychaniem roślin a co za tym idzie znacznie mniejszymi zbiorami. Aktualnie najmniejszy poziom nasycenia gleby w warstwie 7-28 cm występuje w powiecie Kaliskim w Wielkopolsce oraz w województwie Łódzkim. Nasycenie gleby wynosi tam zaledwie poniżej 10% co bez wątpienia oznacza deficyt wody w strefie korzeniowej.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 7-28 cm
Źródło – IMGW

Nieco głębiej bo w warstwie 28-100 cm również jest bardzo sucho! W tej warstwie najmniejszy poziom wilgoci występuje w powiecie Wrzesińskim oraz Słupeckim. Wilgotność spadła tam poniżej 20%.

Poziom wód na ziemi obniża się!

Wiele osób widziało jak aktualnie wygląda Wisła gdzie poziom wody wynosił zaledwie 39 cm. Wysycha nie tylko Wisła ale chociażby Kanał Mosiński gdzie poziom wody wynosi zaledwie 21 cm. Niski poziom wody występuje także w Warcie. Stacja hydrologiczna w Międzychodzie notuje obecnie poziom zaledwie 60 cm. O niskim poziomie wody w innych rzekach można pisać jeszcze długo.

Aktualne dane ze stacji hydrologicznej w Międzychodzie
Źródło – IMGW

Podsumowując, sumy opadów jak na razie są bardzo małe. Dodatkowo wysokie temperatury sprzyjają dodatkowemu osuszaniu gleby. Wysychają nie tylko wody powierzchniowe ale także i podziemne. Prognozowana sytuacja nie wygląda optymistycznie. Wiele wskazuje, że susza nadal będzie się utrzymywać

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Prognozy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x