Prognoza Konwekcyjna na wieczór oraz noc z 20.07 na 21.07 oraz na dzień 21.07

Do naszego kraju z zachodu zaczynają napływać zwrotnikowe masy powietrza. Jednocześnie również z zachodu dziś późnym wieczorem bądź w nocy wkroczy do naszego kraju chłodny front atmosferyczny który wędrować będzie na wschód. Dzięki jego obecności pojawią się burze.

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia wydany został głównie ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu

Noc: Na tym obszarze prognozuje się wzrost wartości CAPE do około 700 J/kg. Kinematyka będzie korzystna a prognozowane wartości prezentują się następująco: DLS do 15-17 m/s, LLS do 7-12 m/s, SRH 0-3 do 150-200 m2/s2, SRH 0-1 do 50-90 m2/s2. Takie warunki sprzyjać będą rozwojowi zarówno pojedynczych jak i zorganizowanych burz. Aktualnie najprawdopodobniejszym scenariuszem jest wkroczenie znad Niemiec gasnącego mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) który przyniósłby silne opady deszczu do 20-30 mm, silne porywy wiatru do 75-90 km/h oraz lokalnie opady niewielkiego gradu. Największe szanse na wystąpienie burz pojawią się na zachodzie obszaru oznaczonym cyfrą 1. Układ ten nie powinien wędrować daleko wgłąb Wielkopolski bowiem z każdym kilometrem będzie coraz słabszy i najprawdopodobniej wygaśnie przed obszarem oznaczonym cyfrą 2. Istnieją jedynie niewielkie szanse że dotrwa aż do tego momentu i ostatnie kawałki tego układu generujące wyładowania wkroczą na ten obszar przez co został on zaznaczony na mapie.

Niewykluczone, że układ ten zgaśnie całkowicie już w województwie Lubuskim lecz szanse na wystąpienie takiego scenariusza są stosunkowo niewielkie aczkolwiek warto o tym wspomnieć.

Dzień: W niedzielę prognozuje się wzrost wartości CAPE do około 1500 J/Kg. Kinematyka będzie słaba/umiarkowana lecz w Wielkopolsce burze najprawdopodobniej ograniczą się jedynie do pojedynczych komórek burzowych czy multikomórek. Niewykluczone jest pojawienie się wielokomórkowego układu burzowego lecz ten najprawdopodobniej pojawi się poza granicami naszego województwa. Największe szanse wystąpienia burz są na wschodzie oraz na północy obszaru oznaczonego cyfrą 3. Ponadto wyładowania mogą pojawić się również na północy Wielkopolski czyli w północnej części obszaru oznaczonego cyfrą 1. Burze mogą przynosić intensywne opady deszczu do 25-30 mm, silny wiatr do 70-80 km/h oraz opady gradu do 1-2 cm.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Przewodnik po prognozach konwekcyjnych znajdziesz tutaj.

Grafika prognozy konwekcyjnej
0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x