System powiadomień SMS

Treść generowanych ostrzeżeń przed:
  • Burzami

UWAGA! Nadciągają burze w postaci…! Spodziewaj się silnego wiatru do xx km/h oraz deszczu do xx mm. Możliwy grad do x cm.

Przykład: UWAGA! Nadciągają burze w postaci pojedynczej superkomórki burzowej! Spodziewaj się silnego wiatru do 100 km/h oraz deszczu do 40 mm. Możliwy grad do 4 cm.

Pamiętaj! Powiadomienia te generowane są około 30 minut przed uderzeniem burz. Będą przypadki, że do naszego regionu zmierzać będzie rozległy układ burzowy. Wtedy może zostać wygenerowane powiadomienia wstępne na kilka godzin przed burzami a następnie oficjalne ostrzeżenie zawierające czego możemy się spodziewać. Taka sytuacja będzie miała miejsce tylko w przypadku wystąpienia szczególnie groźnych burz (np. Bow Echo czyli struktury burzowej która miała miejsce 11 sierpnia 2017 r.).

Mimo iż burze będą bardzo blisko naszego regionu, należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym. Sytuacje w których silne burze w postaci pojedynczej komórki burzowej gasną tuż przed Czerniejewem bądź zmieniają kierunek nie zdarzają się często lecz należy mieć to na uwadze. Na pewno zdarzy się taki przypadek kiedy np. w Kostrzynie będzie grubo a tuż przed Czerniejewem burza zamieni się w deszcz lecz taka sytuacja ma miejsce najwyżej raz/dwa w roku.

  • Silnym wiatrem

UWAGA! Nadciągają silne porywy wiatru! W godzinach xx:xx – xx:xx spodziewaj się silnego wiatru o średniej prędkości xx km/h osiągającego w porywach xx km/h.

Przykład: UWAGA! Nadciągają silne porywy wiatru! W godzinach 10:00 – 18:00 spodziewaj się silnego wiatru o średniej prędkości 40 km/h osiągającego w porywach 95 km/h.

Silny wiatr w porównaniu do burz nie jest zjawiskiem lokalnym dlatego tutaj doskonale wiemy gdzie dokładnie powieje. Powiadomienia przed silnym wiatrem generowane będą na kilka godzin przed wzmaganiem się wiatru.

  • Intensywnymi opadami deszczu/śniegu

UWAGA! Nadciągają intensywne opady deszczu/śniegu! W godzinach xx:xx – xx:xx spodziewaj się opadów o wysokości od xx mm/cm do xx mm/cm

Przykład: UWAGA! Nadciągają intensywne opady deszczu/śniegu! W godzinach 10:00 – 18:00 spodziewaj się opadów o wysokości od 20 mm/cm do 35 mm/cm

Wieloskalowe opady śniegu lub deszczu również nie należą do lokalnych zjawisk. Tutaj też możesz spodziewać się informacji z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.

  • Oblodzenie

UWAGA! Możliwe oblodzenie! W nocy spodziewaj się spadku temperatury przy gruncie poniżej 0 st.C co spowoduje zamarzanie mokrych dróg i chodników

Na oblodzenie ma wpływ wiele czynników. Tutaj nie zawsze wszystko jest pewne dlatego ostrzeżenie to obarczone jest pewną niepewnością. Niemniej z byle powodu nie zostanie ono wygenerowane.

  • Opady marznące

UWAGA! Nadciągają marznące opady deszczu! W godzinach xx:xx – xx:xx spodziewaj się marznących opadów deszczu/mżawki o intensywności słabej/umiarkowanej/silnej.

Przykład: UWAGA! Nadciągają marznące opady deszczu! W godzinach 19:00 – 21:00 spodziewaj się marznących opadów deszczu/mżawki o intensywności słabej/umiarkowanej/silnej.

Opady marznącego deszczu są bardzo lokalnym zjawiskiem. Ma na to wpływ chociażby temperatura gruntu czy temperatura na wysokości 850 hPa (ok. 1,5 km n.p.m). Komunikat ten nie da tobie gwarancji wystąpienia marznących opadów lecz kilkaset metrów od Ciebie mogą już się pojawić i odwrotnie.

  • Mgła

Temat ten jest do testowania. W Polsce jedynie jeden model numeryczny oferuje wyliczanie pojawienia się mgły który na razie nie daje dużej sprawdzalności dlatego łowcy burz odeszli od ostrzegania przed mgłą.

Administratorem danych jestem tylko i wyłącznie ja. Gwarantuję ochronę danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych oraz Ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych. Zrezygnować z otrzymywania powiadomień możesz w każdej chwili.

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Ogłoszenia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x