Prognoza Konwekcyjna na dzień 01.07 oraz noc

Do naszego kraju zbliża się chłodny front atmosferyczny który wypchnie z naszego kraju zwrotnikowe masy powietrza. Dzięki temu początek lipca przywita nas iście gwałtowną pogodą zwłaszcza na południu naszego kraju a co za tym idzie i częściowo na południu Wielkopolski.

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia wydany został ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnych a punktowo bardzo silnych porywów wiatru, opadów gradu oraz w mniejszym stopniu ryzyka zejścia trąby powietrznej

W ciągu nadchodzącej doby prognozuje się wzrost wartości CAPE do 1000-2000 J/Kg. Parametry kinematyki będą bardzo wysokie. Jutrzejsze warunki do rozwoju burz najkorzystniejsze będą na południu Wielkopolski gdzie w najgorszym przypadku pojawią się niszczące burze. Obecne prognozy wskazują, że jutro na południu naszego kraju może dojść do rozwoju silnego układu liniowego z wbudowanymi segmentami bow echo. Jeśli taki układ częściowo zahaczyłby o południową Wielkopolskę to może on przynieść tam ekstremalne porywy wiatru sięgające nawet 110-120 km/h, opady dużego gradu do 5-7 cm oraz nawalne opady deszczu. Właśnie dlatego oznaczony został tam linią przerywaną drugi stopień zagrożenia. Na pozostałym obszarze Wielkopolski może dojść do uformowania się wielokomórkowego układu burzowego. Ten generować będzie przede wszystkim bardzo silne porywy wiatru dochodzące w porywach do 90-100 km/h, opady gradu do 2 cm oraz silne opady deszczu.

Rozwój pierwszych burz może nastąpić już przed południem jednakże burz o największej sile spodziewamy się na południu Wielkopolski głównie w godzinach popołudniowych. Burze kierować się będą z zachodu na wschód i w najlepszym przypadku pominą nasze województwo.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x