Prognoza Konwekcyjna na dzień 26.06 oraz noc

W środę nasz kraj znajdzie się w zasięgu mocno rozgrzanych, zwrotnikowych mas powietrza. Jednocześnie z północnego-zachodu wkraczać zaczną chłodniejsze masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego które wypchną z naszego kraju zwrotnikowe powietrze.

Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia wydany został ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów bardzo dużego gradu silnych a lokalnie nawalnych opadów deszczu a także w mniejszym stopniu ze względu na możliwość rozwoju trąby powietrznej.

W ciągu nadchodzącej doby na tym obszarze prognozuje się wzrost wartości CAPE do 2000-2200 J/Kg. Kinematyka będzie umiarkowana. Warunki w trakcie nadchodzącej doby wskazywać będą, że burze mogą rozwinąć się z tzw. trybu dyskretnego. W takim przypadku sytuacja przestawiana przez modele numeryczne z pozoru jest bardzo groźna lecz może się skończyć przejściem kilku co najwyżej umiarkowanie silnych burz lub na odwrót. Właśnie dlatego ciężko jest stwierdzić czy burze w ogóle pojawią się na tym obszarze biorąc pod uwagę jego niewielką powierzchnię. Sytuacja jest bardzo niewiadoma lecz trzeba liczyć się z możliwością pojawienia się groźnych burz które przybierać będą formę superkomórek burzowych a w późniejszym czasie nie możemy wykluczyć rozwoju układu wielokomórkowego z wbudowaną linią szkwału lecz ten ma znacznie większe szanse na pojawienie się poza granicami naszego województwa. Podczas burz należy spodziewać się głownie opadów dużego gradu do nawet 5 cm (w przypadku superkomórek), silnych porywów wiatru do 90-100 km/h a punktowo niewykluczone jest przekroczenie tych wartości oraz silnych a lokalnie nawalnych opadów deszczu. Ponadto warunki sprzyjać będą rozwojowi trąb powietrznych przez co nie możemy wykluczyć ich pojawienia się. Szanse jednakże nie będą należały do największych.

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia wydany został ze względu na ryzyko wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru, silnych opadów deszczu oraz niewielkiego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej

Na tym obszarze w ciągu nadchodzącej doby burze w najgorszym przypadku mogą osiągnąć siłę wymienioną w stopniu drugim. Właśnie dlatego kolejny raz zaznaczę, że sytuacja jest bardzo niepewna i ciężko jest określić gdzie dojdzie do rozwoju burz o danej sile zwłaszcza, że obszar jednego województwa jest znacznie mniejszy w skali kraju gdzie łatwiej można określić obszar wystąpienia burz. Prognozy wskazują, że największy potencjał do rozwoju burz pojawi się tutaj na obszarze objętym 2. stopniem zagrożenia linią przerywaną. Na ogół w obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia, zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru do około 90 km/h oraz opady gradu do 3-4 cm. Im bardziej na południe, tym szanse do rozwoju burz będą mniejsze.

Pamiętajcie, że dyskretny tryb konwekcji może objawić się bardzo silnymi burzami (nawet o sile 3. stopnia) albo całkowicie odwrotnie. Nadchodząca doba objęta jest dużą niepewnością i może okazać się również, że burze ominą nasze województwo. W związku z tym zachęcam Was do bieżącego śledzenia facebookowej strony Storm Chasers – Czerniejewo gdzie jak zawsze na bieżąco zamieszczane będą aktualizacje sytuacji pogodowej. Rozwój burz przewidywany jest głównie na godziny późnopopołudniowe, wieczorne oraz nocne.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x