Nowy rekord ciepła w czerwcu – Podsumowanie upalnego dnia!

Za nami bez wątpienia najcieplejszy dotąd dzień w tym roku! Właśnie dziś padło wiele rekordów absolutnych oraz rekord ciepła w czerwcu który był niepokonany od blisko 100 lat!

Prognozy a rzeczywistość

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami bliżej prawdy okazały się modele ECMWF które w porównaniu do popularnego GFSa okazały się być dużo dokładniejsze. Popularny GFS wskazywał na wzrost temperatury do 34-35 st.C jedynie w Lubuskiem oraz na granicy Wielkopolski z Lubuskim. Modele ECMWF natomiast wskazywały, że temperatury rzędu 34-36 st.C pojawią się w całej Wielkopolsce a lokalnie słupki rtęci wzrosną do 37 st.C. W rzeczywistości temperatura osiągała na ogół maksymalnie 36-37 st.C a lokalnie pojawiło się nawet 38 st.C!

Najwyższe temperatury notowane w Wielkopolsce

Według oficjalnych pomiarów ze stacji IMGW w każdej miejscowości w której znajduje się stacja temperatura przekroczyła wartość 35 st.C. Wartości rzędu 37 st.C zostały przekroczone w wielu miejscowościach takich jak:

  • Kórnik – 38,0 st.C
  • Poznań – 37,9 st.C
  • Paproć – 37,4 st.C
  • Leszno – 37,2 st.C
  • Słupca – 37,1 st.C
  • Wielichowo – 37,0 st.C

Bez wątpienia w oczy najbardziej rzuca się temperatura z Kórnika która bez wątpienia zapisze się w historii Polskiej meteorologii. Prognozy bez wątpienia nie wskazywały na aż tak wysokie temperatury przez co z czasem na podstawie bieżących obserwacji wydaliśmy 3. najwyższy stopień zagrożenia!

Temperatura maksymalna w Kórniku zanotowana przez stację IMGW.
Źródło: Pogodynka.pl
Nowy rekord ciepła w czerwcu oraz rekordy absolutne!

Aktualny rekord ciepła pochodzi a raczej pochodził z 27 czerwca 1935 roku. Właśnie wtedy we Wrocławiu zanotowano temperaturę równo 38 st.C. Tuż za Wrocławiem plasował się Ceber gdzie 21 czerwca w 2000 roku zanotowano 37,2 st.C. Dziś rekord z Cebra został absolutnie pobity przez wiele głównie Wielkopolskich i Lubuskich miast. Niemniej jednak dziś w miejscowości Radzyń znajdującym się w województwie Lubuskim w dalszej okolicy Leszna, stacja meteorologiczna zanotowała oficjalnie pomiar o wartości aż 38,2 st.C co oznacza, że rekord ciepła w czerwcu z 1935 roku został pokonany! Ponadto może okazać się, że temperatura z Kórnika również osiągnęła tą wartość przez co niewykluczone, że Wielkopolskie miasto również wpisze się na listę najwyższej zanotowanej temperatury w czerwcu.

Rekord absolutny czyli rekord dla danej stacji padł także w Poznaniu gdzie temperatura wyniosła 37,9 st.C! Jeszcze nigdy w tej miejscowości nie zanotowano takiej temperatury! Ponadto rekordem absolutnym może pochwalić się m.in stacja w Lesznie.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x