Ekstremalny upał w Europie! Temperatura może przekroczyć 40 st.C!

O napływie mocno rozgrzanych mas powietrza wiemy nie od dziś. Nasz kraj na szczęście zostanie ominięty najwyższymi temperaturami lecz i tak będzie upalnie o czy mogliście przeczytać we wczorajszym artykule. Prognozy dla zachodniej Europy nie są zadowalające. To właśnie tam w głównej mierze zaznaczą swoją obecność mocno rozgrzane masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Temperatura we Francji może przekroczyć nawet 40 st.C!!!

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 850 hPa

Obecność zwrotnikowych mas powietrza mieszkańcy Europy mogą poczuć już dziś bowiem temperatury powyżej 30 st.C notowane są obecnie m.in we Francji czy Niemczech.

Największy upał w Europie od 2015 roku!

Największe w ostatnich latach fale upałów w Europie miały miejsce w 2003, 2006 i 2015 roku co dało się odczuć także w naszym kraju. Dobrze wszyscy pamiętamy temperatury bliskie 40 st.C w 2015 roku. Tym razem w naszym kraju nie będzie aż tak źle lecz mieszkańcy m.in Francji nie mogą tego powiedzieć.

Obecne prognozy wskazują, że najwyższe temperatury pojawią się tam od środy i potrwają kilka dni. Już w środę temperatura w cieniu będzie mogła osiągnąć 40 st.C. Kulminacyjny moment upałów przypadnie jednakże na czwartek oraz piątek. W tych dniach maksymalna temperatura powietrza mierzona na wysokości 2 metrów może wynieść wartości rzędu 42-44 st.C! Jakby tego było mało, odczuwalna temperatura będzie znacznie wyższa i przekroczy śmiało 45 st.C osiągając maksymalnie 49-50 st.C! To niesamowicie ekstremalne wartości!

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 m w piątek

Temperatura zacznie stopniowo spadać w weekend lecz nadal będzie ona bardzo wysoka. Bez wątpienia tak wysokie temperatury mogą okazać się zabójcze. Mimo faktu iż u nas będzie chłodniej niż w krajach zachodniej Europy to i tak temperatura rzędu 35-37 st.C jest uciążliwa. Pamiętajmy w tym czasie aby dbać o zdrowie nasze oraz innych. Nie zostawiaj dzieci, zwierząt czy substancji łatwopalnych w samochodzie, pij dużo niegazowanej wody czy stosuj nakrycie głowy. To nic trudnego a pomoże tobie przetrwać upały.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x